Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nerwowa reakcja Wall Street

Najnowszy raport CPI w USA nie jest zaskoczeniem, ale też nie tego oczekiwało Wall Street. Ceny konsumpcyjne wzrosły we wrześniu w tempie 8,2% r/r (oczekiwano 8,1%). Oznacza to lekkie spowolnienie w stosunku do sierpnia, ponieważ spadające ceny energii obniżyły koszty benzyny. 

Inflacja bazowa - nie uwzględniająca cen żywności oraz energii - wzrosła do 6,6% (oczekiwano 6,5%). Jeden z najwyższych wyników od 40 lat niemalże gwarantuje dużą podwyżkę stóp procentowych na listopadowym posiedzeniu Fedu. 

Trzy instrumenty, które ochronią twój portfel, gdy jest kryzys finansowy

Fed wciąż musi intensywnie walczyć z inflacją

Indeks cen konsumpcyjnych wzrósł o 0,4% we wrześniu w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak podał Departament Pracy w czwartkowym raporcie, pokazując przyspieszenie po dwóch miesiącach wolniejszego wzrostu. Ekonomiści spodziewali się, że ceny wzrosną o 0,3% we wrześniu w stosunku do sierpnia, ale roczny wzrost wyniesie 8,1%.

 

Najnowsze dane nie pozbywają optymizmu do końca, ale też nim nie napawają. 

Reakcja rynków była nerwowa, ponieważ to oznacza jeszcze większe napięcie w związku z listopadową decyzją Rezerwy Federalnej odnośnie stóp procentowych. 

Turbo Wyzwanie startuje już w poniedziałek. Podpowiadamy co zrobić, aby zwiększyć szanse na wygraną w konkursie inwestycyjnym

Raport pokazuje, że inflacja jest jednak głęboko zakorzenia i nie odpuszcza wysokiego poziomu. Chociaż roczne tempo nieco spadło od czasu osiągnięcia 9% w czerwcu, nadal pozostaje blisko najwyższego poziomu od ponad 40 lat.

a

 

Znaczny spadek cen gazu był głównym powodem tego, że odczyt CPI nie był jeszcze gorszy. Problem jest w tym, iż spadki cen energii nie obniżyły szacunków Departamentu Pracy.

Fed ma cel inflacyjny na poziomie 2%. Decydenci pozostają skupieni na robieniu wszystkiego, co w ich mocy, aby przywrócić podaż i popyt do równowagi, chłodząc ceny - nawet kosztem recesji. Protokół z ostatniego posiedzenia Fed, który został opublikowany w środę, pokazał, że urzędnicy skupiają się na „szerokim i niedopuszczalnie wysokim poziomie inflacji" i uważają, że ryzyko dla perspektyw inflacji rośnie. 

Portfel zdywersyfikowany globalnie zawodzi nadzieje bo przynosi słabe wyniki – analitycy Morningstar wyjaśniają dlaczego

udostępnij: