Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 17 stycznia [codziennie o 7.00 rano]. Parlament Europejski uderza w kolejny gaz cieplarniany, Francja wraca do gry o polski atom, kontrola NIK w spółkach energetycznych

Informacja dnia

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu przyjęto nowe przepisy mające na celu zmniejszenie emisji szkodliwych gazów i substancji niszczących warstwę ozonową. Konkretnie chodzi o plan całkowitego wycofania wodorofluorowęglowodorów (HFC) do 2050 roku. Te przepisy wprowadzają zakazy dotyczące sprzedaży w Unii Europejskiej produktów zawierających te gazy, a także określają dokładne terminy, do których będą one akceptowalne w różnych branżach. To oznacza, że w sektorach, gdzie jest to technicznie i ekonomicznie możliwe, będą promowane alternatywne rozwiązania, na przykład nowe metody produkcji chłodziarek, klimatyzacji czy pomp ciepła.

Nagłówki warte uwagi

Decyzją rządu Mateusza Morawieckiego francuski atom miał być marginalizowany kosztem Amerykanów, ale teraz może się to zmienić. „Nowe otwarcie” ma być efektem spotkania Radosława Sikorskiego ze Stéphanem Séjourné, szefem francuskiego MSZ. Koncern EDF jest zdeterminowany, by wybudować drugą elektrownię jądrową w Polsce, mimo że partnerem przy realizacji pierwszej jest amerykański Westinghouse. Zapowiada się fascynujący wyścig, którego stawką jest krajowe bezpieczeństwo energetyczne.

NIK złożyła 10 zawiadomień do prokuratury w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez sześć spółek z udziałem Skarbu Państwa i cztery fundacje. Chodzi o udaremnienie przeprowadzenia kontroli dotyczącej zasad przekazywania darowizn, a także wydatków na sponsoring, zakup usług medialnych, prawnych i doradczych. 

X files 

W swoim expose Donald Tusk podkreślił, że jedną z pierwszych spraw jakimi zajmie się nowy rząd będzie zbadanie kwestii wydania decyzji zasadniczej dla sześciu lokalizacji małych modułowych elektrowni atomowych planowanych przez spółkę Orlen Synthos Green Energy (OSGE). W grudniu Ministerstwo Klimatu obsadzone jeszcze przez stary rząd wydało decyzje zasadnicze mimo negatywnej opinii ABW. Tymczasem sejmowa Komisja ds. służb specjalnych umieściła tę sprawę w swoim porządku obrad. Najwyraźniej sprawa nabiera biegu i będzie bacznie analizowana.

 

udostępnij: