Podsumowanie 2024 i perspektywy na 2025 rok spółki Selvita – czat inwestorski z przedstawicielami zarządu
Zapraszamy na czat inwestorski z zarządem spółki Selvita. Podczas wydarzenia mówione zostaną kluczowe wydarzenia z ostatnich miesięcy oraz perspektywy rozwoju na 2025 r. Możliwość zadawania pytań została już uruchomiona.
Spotkanie rozpocznie się we wtorek, 17 grudnia 2024 r. o godz. 11:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.
W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.
Dzień dobry Państwu
Dzień dobry Państwu, Witamy na naszym czasie, zapraszamy do zadawania pytań
Liczymy na to, że przychody nadal będą rosły z kwartału na kwartał. Być może nawet w Q1, który klasycznie jest najsłabszy, uda nam się miło zaskoczyć. Będziemy korzystali z dźwigni operacyjnej, mamy wolną powierzchnie laboratoryjną, nie we wszystkich działach jesteśmy jeszcze w pełni zakontraktowani. Mamy powody do optymizmu, ale to ile uda nam się osiągnąć, zależy w również od tempa poprawy na rynku.
Dodane przez Gość: JanKowalski w odpowiedzi na Panowie, co nas czeka w 2025?
Obserwujemy je już w 2024 r. Począwszy od Q1 każdy kolejny był lepszy. Spodziewamy się, że H2 będzie lepszy od H1 duże kilkanaście %. Biorąc pod uwagę backlog na 2025, kolejny rok zapowiada się obiecująco.
Dodane przez Gość: Rafał w odpowiedzi na Kiedy zobaczymy w wynikach…
Zakładamy szybkie, płynne wdrożenie. Paul jest w naszej branży od wielu lat a Miłosz zostaje w organizacji. Paul przejmuje odpowiedzialność od stycznia i od razu ruszamy do pracy z klientami, zaczynamy od Biotech Showcase ora JPMorgan healthcare week w San Francisco na początku stycznia.
Dodane przez Gość: InwestorQ w odpowiedzi na Ile czasu będzie potrzebował…
Zgodnie z zapowiedziami podczas ostatniej konferencji wynikowej, spodziewamy się utrzymania w Q4 trendów obserwowanych w Q3.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Jak wyglądają wyniki za…
Gross inwestycji za nami. Istotnie doposażyliśmy nasz nowy site w Poznaniu, wprowadziliśmy zmiany operacyjne i zarządcze. Liczymy na to, że w 2025 r. będziemy już widzieli tego efekty.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Czy Selvita będzie musiała…
W listopadzie zaraportowaliśmy 106 mln PLN backlogu na 2025 r., czyli o 26% więcej niż rok wcześniej i ponad 60% więcej niż dwa lata wcześniej. Biorąc pod uwagę, że w okresie 2022-2024 notowaliśmy płaskie przychody, wygląda to obiecująco. Przed nami kluczowy okres – przełom roku. W tym czasie toczy się najwięcej rozmów z klientami, przedłużane są kontrakty, podpisywane są nowe umowy. Jesteśmy ostrożnymi optymistami. Liczymy na to, że w marcu zaraportujemy satysfakcjonującą dynamikę backlogu na 2025.
Dodane przez Gość: Kania w odpowiedzi na Jak dużego wzrostu backlogu…
Czy na ten moment podtrzymujecie wzrost przychodów w każdym kolejnym kwartale?
Będziemy do tego dążyć aby jak najszybciej powrócić do poziomu przychodów jaki już osiągaliśmy i dalej rosnąć
Dodane przez arekk w odpowiedzi na Czy na ten moment…
W Selvicie cały czas rozważamy wiele scenariuszy w zakresie średnio i długoterminowego rozwoju Grupy. Jeden z nich zakładał pozyskanie grantu na program badawczy szacowany na ok 190mzł (240mzł to kwota brutto) w ramach którego miałby powstać również budynek. Obecnie dysponujemy sporym cały czas zapasem dostępnej infrastruktury, która wraz z możliwościami poszerzeniem wynajmowanych powierzchni w obecnych lokalizacjach powinien pozwolić nam obsłużyć 2-3 lata rozwoju organicznego. Chcemy, aby długoterminowo spółka była przygotowana do budowy drugiego etapu Hexagon, dlatego dalej będziemy szukać różnych możliwości dofinansowania.
W przypadku finansowania budynku, znaczące płatności pojawiłyby się dopiero około rok od zakontraktowania generalnego wykonawcy. Czyli mamy co najmniej 3 lata aby Selvita wróciła do poziomu kiedyś generowanej EBITDy i jeszcze ją powiększyła co pozwoliłoby na finansowanie dłużne
Dodane przez Gość: -AJM w odpowiedzi na Nie dostaliście ostatnio…
Przede wszystkim widać wyraźny wzrost kontraktowania. Biorąc pod uwagę płaski na przychodach okres 2023-2024, to w listopadzie zaraportowaliśmy o ponad 60% wyższe zakontraktowanie na rok kolejny vs to co miało miejsce w roku 2022. Jednocześnie w Q4 kiedy zaraportowaliśmy backlog, byliśmy w trzecim z rzędu kwartale wzrostowym. Liczymy na to, że w marcu pokażemy solidny poziom zakontraktowania na cały 2025. Biorąc pod uwagę, że w latach ubiegłych dużą część backlogu stanowił kilkuletni kontrakt z Galapagos, który stopniowo wygasa – obowiązuje do 2026 r. i zamówienia na ten rok są o ponad połowę mniejsze niż wcześniej – to wyłączając tego klienta, nasze zakontraktowanie na rok kolejny wg stanu na listopad, było o ponad połowę wyższe niż rok wcześniej. Obserwujemy o niemal 40% wyższe kontraktowanie od klientów big pharma. Nie widzimy natomiast jeszcze wpływu przejętych w bieżącym roku aktywów i liczymy na to, że w kolejnych miesiącach zaczną się one dokładać do kontraktowania. M.in. żeby zwiększyć swoją siłę w tym zakresie, zdecydowaliśmy się wzmocnić strukturę zarządu.
Dodane przez Gość: Michal_B w odpowiedzi na Obecna struktura backlogu na…
Jest to chwilowa sytuacja, wynikająca z niższych wyników w minionych kwartałach. Wraz ze wzrostem zyskowności EBITDA wskaźnik ten będzie spadał. Już w Q3 widzieliśmy wyższe poziomy, podobnych spodziewamy się w Q4. Patrząc na obecny poziom i jakość zakontraktowania 2025 zapowiada się pozytywnie. Także za kilka miesięcy będziemy w innym miejscu. Banki to rozumieją.
Dodane przez Gość: Bea w odpowiedzi na Nie martwi was wysoki poziom…
Priorytetem jest kontynuacja wzrostu przychodów. W 2025 roku obydwa segmenty powinny kontrybuować zarówno w organicznej części jak i poprzez dołączone w 2024 assety. Dzięki temu podniesiemy rentowność to z kolei poprawi nasze współczynniki. Równocześnie wdrażamy nowego szefa sprzedaży i w perspektywie najbliższych miesięcy, powinniśmy już pracować nad dalszym strategicznym rozwojem.
Dodane przez Gość: Gość01 w odpowiedzi na Jakie macie priorytety na…
Jakiś czas temu zapowiadaliście uaktualnienie strategii. Kiedy możemy się tego spodziewać?
Tak jak napisałem w poprzedniej odpowiedzi chcielibyśmy w perspektywie najbliższych miesięcy mieć już na tyle stabilną sytuacje, wdrożonego nowego CCO i wtedy pracować nad updatem strategii.
Dodane przez arekk w odpowiedzi na Jakiś czas temu…
Jeśli dobrze rozumiem, chodzi o segment Rozwoju Leków. Na ten moment obserwujemy istotny wzrost kontraktowania na 2025 w obydwu Naszych Segmentach. Kolejne miesiące pokażą, czy segment Rozwoju Leków dotrzyma tempa :)
Dodane przez Gość: Darek w odpowiedzi na Dzień dobry, jak w 2025 roku…
W ostatnim okresie rynek mocno zweryfikował firmy AI w obszarze drug discovery, urealnił oczekiwania w zakresie udziału AI w drug discovery. Ardigen ucierpiał stosunkowo niewiele na tle innych firm AI i powinien teraz wracać do formy nawet szybciej niż Selvita, cały czas oferując kompleksowe wsparcie technologiczne dla klientów i rozwijając swoje platformy. W Selvicie skupiamy się aby każdy etap projektu w naszych laboratoriach był coraz efektywniejszy, również dzięki zastosowaniu AI/ML.
Dodane przez Gość: Łukasz w odpowiedzi na Co u Was się dzieje z AI?…
Chcemy zbliżyć się do poziomów, do których przyzwyczailiśmy inwestorów, przed spowolnieniem na rynku. Kierunek widać już w H2 2024, liczymy na to, że w 2025 będziemy kontynuowali ten pozytywny trend. Marże w przypadku klientów typu big pharma są niższe niż u spółek biotech, ale nadal to są atrakcyjne kontrakty. Sprzedajemy coraz bardziej zaawansowane usługi. Natomiast big pharma nas mocno stabilizuje, dlatego to bardzo wartościowi klienci. Liczymy na to, że dalej będziemy zwiększać skalę tych współprac.
Dodane przez Gość: RobertL w odpowiedzi na Jak mogą się kształtować…
Nieustannie jesteśmy aktywni na rynku M&A. Prowadzimy różne rozmowy, które mogą zaowocować transakcjami w perspektywie średnioterminowej. Do tej pory wskaźniki zadłużenia powinny się unormować. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku przejęć spółek generujących EBITDA, ich wyniki są konsolidowane, co oznacza, że wcale nie muszą znacząco wpłynąć na nasze wskaźniki zadłużenia. Będziemy realizowali to, co jest w naszym zasięgu. Liczymy na to, że z każdym kolejnym kwartałem w naszym zasięgu będzie coraz więcej.
Dodane przez Gość: Kris w odpowiedzi na Co z akwizycjami? Jak…
akwizycje
Nie rozważamy emisji. Dziś nie mamy konkretnych potrzeb gotówkowych - koncentrujemy się na tym, by wykorzystać wzmocnienia i zasoby, w które zainwestowaliśmy w ostatnim czasie. Kiedy się to stanie, wzrośnie skala naszego biznesu oraz jego rentowność. Wówczas nasze apetyty na przejęcia i dalszy rozwój organiczny zapewne znów wzrosną. Będziemy mieli wówczas wiele potencjalnych źródeł finansowania, i nie sądzę, aby emisja akcji była najlepszym z punktu widzenia Spółki i jej Akcjonariuszy.
Dodane przez Gość: Ada_m w odpowiedzi na Planujecie emisję? Kasa się…
Prowadzicie obecnie jakieś aktywne rozmowy na temat akwizycji? Czy ten temat nie jest obecnie priorytetem zarządu?
Spółka w trybie ciągłym analizuje rynek w celu nieorganicznego wzrostu, jednak w tym momencie naszym priorytetem jest integracja przejętych w tym roku aktywów oraz poprawa ich wyników.
Dodane przez arekk w odpowiedzi na Prowadzicie obecnie jakieś…
Usługi robione w Polsce są cały czas sporo tańsze niż w Europie Zachodniej czy Stanach.
Wraz z wejściem BioSecure Act Indie przejmą sporo pracy z Chin ale głównie te prostsze badania i procesy produkcyjne. Do Europy trafi część bardziej zaawansowanych projektów/technologii, od takich firm jak Wuxi, które jest liderem w Chinach.
Jeśliby 10% zleceń/przychodów Wuxi trafiło do Europy to podwoiłoby przychody największych europejskich CRO w tym Selvity.
Dodane przez Gość: m.cz w odpowiedzi na Dlaczego firmy mają wybierać…
Tak, ale w długim terminie.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Czy Selvita ma szansę zostać…
Pierwsze korzyści już widzimy, chociaż są trudno kwantyfikowalne. Przede wszystkim Pozlab dał nam sporo przestrzeni do optymalizacji mocy w Krakowie i uzupełnił nas o kompetencje formulacyjne, możliwości produkcyjne w standardzie GMP i mikrobiologię, brakujące ogniwo w zakresie certyfikowanych badań jakościowych. Analogicznie we Wrocławiu z badaniami w obszarze przeciwciał. W 2025 obydwa zespoły powinny już podbijać dynamikę wzrostu przychodów Grupy, a w kolejnych latach kontrybuować także do rentowności.
Dodane przez Gość: Łukasz w odpowiedzi na Kiedy spodziewać się jakichś…
Widzimy duże zainteresowanie klientów, szczególnie w chemii. Podkreślić należy, że zakontraktowanie usług chemicznych na 2025 jest w tym momencie o ponad 100% wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Dynamicznie zatrudniamy. Równolegle pracujemy nad zabezpieczeniem dodatkowej powierzchni laboratoryjnej – część potrzeb zaadresujemy powierzchnią, którą już dysponujemy w Krakowie i Zagrzebiu, a część poprzez wynajem dodatkowej powierzchni w różnych lokalizacjach.
Dodane przez Gość: Kris w odpowiedzi na Jakie macie teraz capacity?…
Stopy procentowe spadają, poprawia się finansowanie w branży, decoupling zachęca spółki amerykańskie do współpracy z europejskimi dostawcami. Firmy big pharma pod presją zachowania wysokich rentowności coraz szerzej korzystają z outsourcingu, często rezygnując z usług od droższych dostawców premium na korzyść firm takich jak Selvita. Wszystkie te czynniki pozwalają nam z optymizmem patrzeć w przyszłość niezależnie od cały czas dużej niepewności i zmienności rynku. Wierzymy, że Selvita dzisiaj ma wiele atutów aby dobrze radzić sobie na cały czas trudnym rynku.
Dodane przez Gość: -AJM w odpowiedzi na Jak sytuacja na rynku? Cały…
To dla nas niezmiennie kluczowe rynki. Jesteśmy na nich obecni poprzez lokalne struktury sprzedażowe oraz niemałą już grupę naukowców pracujących dla nas zdalnie. Paul Overton, który przejmuje rolę Chief Commercial Officer, stacjonuje na co dzień w Wielkiej Brytanii, stamtąd jest również o wiele bliżej do USA także może to stanowić pewną odpowiedź :)
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Czy planujecie dalsze…
Jak ocenić poziom trudności wykonywanych usług w selvicie ? Jak bronić się przed stwierdzeniem że Selvita nie świadczy usług, które są w kategorii „Rocket Science” co automatycznie sprawi że tańszy i w miarę bystry student z Indii zrobi to samo co 4 polskich studentów 😉
Studenci w Selvicie nie pracują w projektach komercyjnych :) Mamy kohort studentów, który na ostatnim roku studiów przez cały czas przygotowuje się na osobnych zajęciach aby być w stanie w kolejnym roku dołączyć na stanowiska typu "junior".
Trzon naszych projektów stanowią naukowcy z długim doświadczeniem w drug discovery, najczęściej jeszcze przed Selvitą, często kiedyś w big pharma a teraz w Selvicie. Oprócz zespołów w laboratoriach, mamy topowych naukowców pracujących full time dla Selvity rozlokowanych w całej Europie, którzy dają wksparcie do projektów realizowanych w labach.
Ilościowo nie mamy szans z Indiami, ale jeśli chodzi o wartość naukową jesteśmy lepsi. Obecnie nawet firmy big pharma chcą outsourcować również naukę a nie tylko ręce w laboratorium.
Dodane przez Gość: Ciekawski w odpowiedzi na Jak ocenić poziom trudności…
Prezydentura Trumpa i potencjalne wprowadzenie ceł na usługi w naszej branży najprawdopodobniej w pierwszej kolejności dotknie chińskie firmy, takie jak Wuxi. W takim scenariuszu Selvita może zyskać jako jeden z beneficjentów tych zmian, chociaż na dzisiaj nie słyszymy o takich scenariuszach i cła pojawiają się w kontekście importu towarów.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Jak ogłaszane przez Trumpa…
Niedawno poinformowaliśmy o wzmocnieniu struktury zarządczej. Do Selvity dołączył Dr Paul Overton, który obejmie funkcję Chief Commercial Officer. Będzie odpowiadał za globalną sprzedaż. Ma ponad 25-letnie doświadczenie. Realizował cele sprzedażowe na poziomie kilkuset milionów euro w takich firmach jak Sygnature Discovery, Eurofins, czy Evotec. Jednocześnie Miłosz Gruca przejmie nadzór bezpośrednio nad rozwojem segmentu rozwoju leków oraz obszarem leków biologicznych. Już w 2024 r. wykonaliśmy wiele pracy żeby zwiększyć sprzedaż w tych obszarach. W roku 2025 chcemy zacząć zbierać tego owoce oraz kontynuować ofensywne działania.
Dodane przez Gość: J.K. w odpowiedzi na Jakie działania mogą byc…
Rozwój dużych współprac ze strategicznymi klientami, głównie big pharma, na najważniejszych rynkach, przede wszystkim w Stanach.
Dodane przez Gość: Cede w odpowiedzi na Jakie są priorytety dr…
Od kwartału trzeciego odbudowujemy rentowność Grupy wykorzystując posiadane już zasoby infrastrukturalne i naszej kadry naukowej. Zwracamy uwagę, że mamy już poniesione wysokie nakłady inwestycyjne w poprzednich latach i oczekujemy, że one będą mieć pozytywny wpływ na wyniki w 2025 r. Obecne zasoby i możliwości rozszerzenia mocy produkcyjnych bez dużych nakładów inwestycyjnych szacujemy na wystarczające do końca 2026 r.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Czy jest możliwe, by…
Mówicie o zakontraktowaniu usług chemicznych na 2025 - jest o ponad 100% wyższe. Jakie macie konkretne plany dotyczące zwiększenia zatrudnienia i wynajmu dodatkowej powierzchni laboratoryjnej? Czy obecna infrastruktura jest wystarczająca w perspektywie najbliższych 12-18 miesięcy?
Najpierw będziemy korzystać z buforów powierzchni jakie obecnie posiadamy. W perspektywie 1,5 roku najem dodatkowych powierzchni.
Dodane przez Gość: Inwestor w odpowiedzi na Mówicie o zakontraktowaniu…
Mamy nadzieję, że każdy kolejny kwartał będzie coraz lepszy w wykonaniu Pozlabu. Po zakończeniu integracji operacyjnej i dostosowaniu standardów pracy w Poznaniu do tych obowiązujących w Krakowie (w segmencie Rozwoju Leków), koncentrujemy się na sprzedaży tych nowych usług, które dołączyły do naszej Grupy. Ponadto dzięki poszerzeniu zespołu analitycznego możemy lepiej gospodarować posiadanymi zasobami w tych dwóch lokalizacjach i alokować prace w zależności od obłożenia zleceniami przez poszczególne lokalizacje. Powyższe pozwoli efektywniej gospodarować posiadanymi zasobami, ograniczy potrzebę nowego CAPEXu, zatrudniania nowych osób bez uszczerbku na jakości wykonywanych usług dla Naszych Klientów i przełoży się na lepsze rentowności osiągane przez cały segment Rozwoju Leków, w tym Pozlabu.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Co da w 2025 r. przejęcie…
Spółka wróciła na ścieżkę wzrostu i dalszego rozwoju. Nie wszyscy podzielają nasz optymizm w zakresie polepszającej się sytuacji na rynku. Widać dużą zmienność, niepewność związaną z geopolityką. Wielu naszych peers, zwłaszcza duże amerykańskie CRO guidują na ograniczenia budżetów klientów a co za tym idzie ograniczenia ich portfela zamówień. Paradoksalnie dla Selvity, która jest na niższej półce cenowej często oznacza to dodatkowe możliwości.
Nie wszyscy mają świadomość że w naszym sprawozdaniu nie konsolidujemy Ardigenu, choć mamy tam bez mała 50%.
Dodane przez Gość: Szymon w odpowiedzi na Dzień dobry. Dlaczego w…
Jak idzie sprzedaż usług realizowanych przez zespół ze Wrocławiu? Czy są już pierwsze zlecenia?
Realizujemy pierwsze małe zlecenia. Mamy kilka większych leadów, z których w 2025 powinny się pojawić znaczące przychody.
Dodane przez arekk w odpowiedzi na Jak idzie sprzedaż usług…
Klienci big pharma są stabilizatorem naszych wyników i ich poziom w faktycznej sprzedaży od 2023 sukcesywnie zwiększamy i powinien dalej wzrastać.
Dodane przez Gość: Inwestor w odpowiedzi na Jak zarząd ocenia…
Sytuacja na rynku jest trudna. Widzimy to po wynikach naszych większych konkurentów, którzy są notowani i którzy prognozują spadki przychodów w Q4 podobnie jak to miało miejsce w Q3. Co jakiś czas czytamy o zamykanych oddziałach i redukcji zespołów. Widać to również w dokumentach, które analizujemy w kontekście potencjalnych akwizycji. Na tym tle, sytuacja Selvity i prezentowane wzrosty kwartał do kwartału w tym roku zdecydowanie się wyróżniają. Po tym turbulentnym okresie Selvita powinna wyjść zdecydowania wzmocniona względem szerokiego rynku. O wpływie Biosecure Act pisaliśmy powyżej.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Jak wygląda obecnie na rynku…
Wszyscy analitycy przewidują dalszy, stopniowy wzrost wydatków na odkrywanie i rozwój leków oraz coraz wyższy odsetek usług realizowanych poprzez outsourcingu.
Finansowanie funduszy venture i publiczne na rynku amerykańskim w 2025 znacząco wzrosło. Spadają stopy procentowe. Decoupling przesunie sporo usług z Chin do Europy.
Jesteśmy po stosunkowo długim spowolnieniu więc na rynku jest stosunkowo mało projektów.
Dodane przez Gość: D. D. w odpowiedzi na Jakie są Wasze prognozy…
Dziękujemy za udziału w naszym czacie,. Zapraszamy do pozostania w kontakcie ze spółką.
Przekazujemy Wszystkich gorące Życzenia Świąteczne.
Zarząd Selvita
Również dołączam się do życzeń, Wesołych Świąt! i dziękuję za możliwość spotkania na dzisiejszym czacie.