Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

"Ilość ogłoszonych projektów w Programie >>Rozświetlamy Polskę<< rozbudza nasz apetyt na odbicie w 2025 roku" - relacja z czatu z prezesem zarządu Grupy LUG

W piątek, 15 listopada 2024 r. odbył się czat inwestorski z prezesem zarządu LUG, Ryszardem Wtorkowskim. Tematem przewodnim spotkania były wyniki finansowe spółki za III kwartał 2024 roku. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z prezesem zarządu Grupy LUG, Ryszardem Wtorkowskim

Spotkanie rozpocznie się w piątek, 15 listopada 2024 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Ryszard Wtorkowski 15 lis 2024, 12:00

Szanowni Państwo,
witam się z Państwem po kolejnych intensywnych 3 miesiącach, pragnąc podsumować miniony kwartał i odpowiedzieć na Państwa pytania. Zachęcam do zadawania pytań, a sam przechodzę do udzielania odpowiedzi. Zaczynamy czat inwestorski Grupy LUG za III kw. 2024 r.!

Gość: Krzysztof 15 lis 2024, 12:04

Witam, co wpłynęło na niskie wyniki LUG w trzecim kwartale? Jaki jest plan nadrobienia strat?

Ryszard Wtorkowski 15 lis 2024, 12:04

Kluczowe znaczenie miała sytuacja makroekonomiczna i słabość gospodarek strefy euro, która jest bardzo ważnym segmentem naszego eksportu. Niestety zastój w inwestycjach bardzo negatywnie oddziaływał na nasze wyniki i sprawił, że struktura naszej sprzedaży po raz pierwszy od wielu lat tak wyraźnie przechyliła się na stronę przychodów z kraju. Nie działamy w próżni i podobnie jak większość firm mierzyliśmy się z wyzwaniami zdobycia nowych zamówień. Pierwsze pozytywne symptomy płyną z rynku polskiego, ale zanim ta lokomotywa na dobre się rozpędzi musi minąć trochę czasu. Obecne wyniki nie są dla nas satysfakcjonujące, ale ilość ogłoszonych projektów w Programie „Rozświetlamy Polskę” rozbudza nasz apetyt na odbicie w 2025 roku. Na przełomie grudnia i stycznia zaczynamy także realizować duży projekt modernizacji oświetlenia w Hadze, dla której zaprojektowaliśmy dedykowaną oprawę Liora. To pokazuje, że nasze kompetencje w tak specjalistycznych i dużych projektach jak wymiana oświetlenia w Warszawie są doceniane na całym świecie. Jest jeszcze za wcześnie aby formułować precyzyjne oceny w odniesieniu do przyszłego roku, ale moje podejście cechuje wyważony optymizm.

Dodane przez Gość: Krzysztof w odpowiedzi na

Gość: Gość 15 lis 2024, 12:08

Czy spełniły się przewidywania co do większej aktywności w zakresie inwestycji i nowych zamówień na przełomie III i IV kwartału?

Ryszard Wtorkowski 15 lis 2024, 12:08

Spełniły się przewidywania w odniesieniu do aktywności polskich JST w ramach ogłaszania postępowań przetargowych w programie „Rozświetlamy Polskę”. Jak wspominałem przy poprzednim pytaniu ożywienie gospodarcze, a w szczególności wskaźnik aktywności inwestycyjnej zawiodły branżę oświetleniową, szczególnie w Strefie Euro, w której w wybranych gospodarkach można było obserwować spadkowy trend sentymentu do produkcji. Natomiast globalny PMI we wrześniu i w październiku pozostawał istotnie poniżej neutralnego poziomu 50, choć z miesiąca na miesiąc nastroje nieco się poprawiały. Pierwsze pozytywne symptomy napływają z gospodarki polskiej, chociaż na poziomie szacunków PKB za III kwartał jeszcze tego nie widać. Szacowany przez GUS poziom 2,7% PKB za III kw. 2024 oznacza pierwszy kwartał, w którym tempo wzrostu gospodarczego było niższe niż kwartał wcześniej, po czterech kolejnych kwartałach wzrostu dynamiki. Również odczyty nakładów na inwestycje oraz produkcji sprzedanej w budownictwie nie są zadowalające. Wyczekiwana poprawa koniunktury przesuwa się w czasie i oceniam, że realne zmiany odczujemy dopiero w 2025 r.

Dodane przez Gość: Gość w odpowiedzi na

Gość: 15 lis 2024, 12:11

Co chwilę słychać komunikaty o kolejnej transzy z KPO. Czy to jest widoczne już w jakichś zamówieniach z poziomu samorządów? Widzicie Państwo jakieś oznaki ożywienia koniunktury?

Ryszard Wtorkowski 15 lis 2024, 12:11

Mając na uwadze wykorzystanie środków z programu „Rozświetlamy Polskę” wiele Jednostek Samorządu Terytorialnego nie ma jeszcze pomysłu na wykorzystanie środków z KPO dlatego nie obserwujemy wpływu ogłaszanych transz na faktyczną aktywność w obszarze projektów infrastrukturalnych. Patrząc na tempo ogłaszania postepowań w programie „Rozświetlamy Polskę” przypuszczamy, że skutek postępowań bazujących na środkach z KPO może być widoczny w II połowie 2025 roku.

Dodane przez Gość: w odpowiedzi na

Gość: Jarni 15 lis 2024, 12:17

Prosiłbym o komentarz do skupu akcji własnych przez Spółkę. Skąd taki pomysł, mając na uwadze wyniki finansowe i niepewną sytuację w przemyśle europejskim?

Ryszard Wtorkowski 15 lis 2024, 12:17

Przez wiele lat obserwowałem kurs naszych akcji, nie zgadzając się z ich niską wyceną. Wielokrotnie odpowiadałem na pytania dotyczące niskiej kapitalizacji spółki i jej przyczyny. Za każdym razem moje stanowisko było jednoznaczne – zarówno ja, jak i Zarząd, wierzymy w wartość Grupy LUG, jej potencjał rozwojowy i stabilne fundamenty, dlatego zasadniczo nie zgadzaliśmy się z niskim kursem akcji. Wielokrotnie udowadnialiśmy, że Grupa LUG zna się na oświetleniu, ma świetne projekty w portfolio, wdraża innowacje i rozwija się z roku na rok. Rozumiem i akceptuję realia rządzące rynkiem giełdowym, ale fundamentalnie nie zgadzam się z wyceną spółki. Biznes rządzi się własnymi zasadami, nie zawsze okazja dobrej transakcji pojawia się wówczas, kiedy gospodarka jest w dobrej kondycji. Nadarzyła się okazja zakupu akcji od likwidatora funduszu Opera TFI, skorzystaliśmy z niej i podpisaliśmy umowę.

Dodane przez Gość: Jarni w odpowiedzi na

Gość: Marek 15 lis 2024, 12:24

Jakie są szanse na wzrost rentowności w czwartym kwartale 2024 roku w obliczu obecnych wyzwań makroekonomicznych? Czy można coś powiedzieć już po połowie czwartego kwartału?

Ryszard Wtorkowski 15 lis 2024, 12:24

W warunkach niskiej koniunktury spółka skupia się na maksymalizacji wolumenu zysku, co oczywiście może przekładać się na poziom marżowości, który krótkoterminowo może ulec obniżeniu. Spodziewamy się jednak, że trend będzie ulegał poprawie wraz z odwróceniem się koniunktury zarówno w Polsce, jak i na pozostałych rynkach, które obsługujemy. Trzeba jednak brać pod uwagę pod fakt, że fluktuacja koniunktury rynkowej w obecnych czasach przebiega bardzo szybko, dlatego trudno przewidzieć na sto procent jaki to będzie miało wpływ na wyniki przyszłego roku.

Dodane przez Gość: Marek w odpowiedzi na

Gość: Gość 15 lis 2024, 12:28

W kwestii programu „Rozświetlamy Polskę”, w ilu przetargach startował LUG i ile projektów zrealizuje w ramach tego programu?

Ryszard Wtorkowski 15 lis 2024, 12:28

Grupa LUG podejmowała działania nad pozyskaniem zamówień wynikających z wielu postępowań. Spodziewaliśmy się większej aktywności JST w ostatnim miesiącu kwartału stąd też nasi specjaliści od zamówień publicznych pracowali na pełnych obrotach. Jest jeszcze trochę za wcześnie na końcowe podsumowania. Część z postępowań zakończyła się pozytywnym dla LUG rozstrzygnięciem, jednak znacząca część ofert podlega wciąż ocenie. Większość z tych postępowań wkroczy w fazę realizacji tj. dostarczania produktów i rozliczania projektów dopiero w 2025 roku.

Dodane przez Gość: Gość w odpowiedzi na

Gość: akcjonariusz 15 lis 2024, 12:33

Czy zrealizowały się oczekiwania co do szczytu aktywności samorządów w ramach programu „Rozświetlamy Polskę” na koniec III kwartału?

Ryszard Wtorkowski 15 lis 2024, 12:33

Rzeczywiście, wrzesień okazał się rekordowy pod względem ilości ogłoszonych postępowań przetargowych w programie „Rozświetlamy Polskę”. We wrześniu ukazały się 433 postępowania, wobec ok. 180 w sierpniu i 70 w lipcu. Statystyka pokazuje, że wiele JST czekało do samego końca z ogłoszeniem przetargów, przez co ich kumulacja nastąpiła właśnie we wrześniu. Ostatecznie wartość projektów nie osiągnęła jednak pełnego poziomu dostępnych w programie „Rozświetlamy Polskę” funduszy. Chciałbym także podkreślić, że proces przetargowy składa się z wielu etapów i od momentu ogłoszenia postępowania do jego rozstrzygnięcia, ogłoszenia wyników, wyboru oferty, czasami również postępowania w KIO i w końcu podpisania umowy i jej realizacji mija wiele tygodni. W związku z czym wzrost aktywności JST nie jest równoznaczny ze wzrostem ilości realizowanych inwestycji i przepływami finansowymi miedzy stronami postępowania.

Dodane przez Gość: akcjonariusz w odpowiedzi na

Gość: Adam 15 lis 2024, 12:35

Tradycyjnie muszę zapytać o postępy programu Rozświetlamy Polskę. Jak wygląda kwestia przetargów, ile zostało rozstrzygnięte, co może przynieść przyszły rok?

Gość: Jacek 15 lis 2024, 12:42

Jak Pan ocenia możliwości wzrostu w Ameryce Południowej - jakie są powody braku wzrostu sprzedaży w tym regionie?

Ryszard Wtorkowski 15 lis 2024, 12:42

Wciąż staramy się utrzymywać naszą aktywność produkcyjną i handlową w Argentynie i ze zrozumiałych względów dotyczących sytuacji makroekonomicznej i możliwości wymiany walutowej w tym kraju utrzymuje się ona na stałym, stosunkowo niskim poziomie. Jednakże aktywność, o której wspominam ma wpływ na sprzedaż w innych krajach Ameryki Południowej jak np. realizacja projektów oświetleniowych w Peru gdzie sprzedaż realizujemy bezpośrednio z Polski. Ponadto nasz obecność w Argentynie przekłada się również na zainteresowanie na takich rynkach jak Chile, Boliwia i Paragwaj - wszędzie tam pracujemy nad nowymi projektami.

Dodane przez Gość: Jacek w odpowiedzi na

Gość: Jarni 15 lis 2024, 12:45

Panie Prezesie, jeśli kapitalizacja jest niska to można dokupić. Myślę, że inwestorzy by się nie obrazili, widząc, że wizualizacją wiary w spółkę jest zakup jej akcji przez Zarząd (podaję jako przykład p. Półtoraka z CCC i proszę spojrzeć na kurs);). A poważnie gratuluję zdroworozsądkowego podejścia i świetnej komunikacji z inwestorami, jak na spółkę z NC. Czytam raporty z zainteresowaniem.

Gość: Jacek 15 lis 2024, 12:50

Strategia LUG zakłada 75% przychodów z zagranicy - w jakich krajach spółka aktywnie rozwija swój potencjał sprzedażowy?

Ryszard Wtorkowski 15 lis 2024, 12:50

Aktualnie nie szukamy nowych rynków zagranicznych. Wspominałem przed chwila o rynkach Ameryki Południowej, nasza aktywność w dalszym ciągu utrzymujemy głownie w Polsce, Europie, krajach arabskich i Afryki Północnej. Nasza strategia handlowa zakłada umocnienie pozycji i zwiększenie efektywności na rynkach, na których obecnie operujemy i wzmocnienie rozpoznawalności marki LUG.

Dodane przez Gość: Jacek w odpowiedzi na

Gość: Jacek 15 lis 2024, 12:55

Czy spółka zrealizowała już projekty związane z zarządzaniem oświetleniem ulicznym/przemysłowym (rozwiązania przygotowane przez BIOT) - czy są już realizacje referencyjne w tym zakresie?

Ryszard Wtorkowski 15 lis 2024, 12:55

W ostatnich latach widzimy dużą aktywność i zainteresowanie systemami sterowania oświetleniem ulicznym. Świadczy o tym chociażby fakt, że regularnie publikujemy informacje o nowych inwestycjach smart realizowanych w ramach Grupy. Możemy się już pochwalić, że zainstalowanych jest kilkadziesiąt tysięcy punktów oświetleniowych z systemem sterowania, a nasz apetyt nie gaśnie. Oprócz zainteresowania na terenie Polski widzimy również rosnące zainteresowanie tego typu produktami na obszarze Europy Zachodniej i na Bliskim Wschodzie.

Dodane przez Gość: Jacek w odpowiedzi na

Gość: akcjonariusz 15 lis 2024, 12:58

LUG wybija się w ostatnim czasie nagrodami w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jak to przekłada się na wyniki firmy i zainteresowanie wśród klientów?

Ryszard Wtorkowski 15 lis 2024, 12:58

Nasza spółka ze względu na duży udział w ograniczaniu emisji CO2 oraz dysponowaniu możliwościami bardzo szybkiego ograniczania kosztów energii elektrycznej, jest bardzo świadoma jak ważny jest zrównoważony rozwój. To widać nie tylko w naszej działalności biznesowej, ale także w naszej kulturze organizacyjnej. Nie wszystkie podmioty w branży są już tak zaawansowane w tym temacie jak my, a wkrótce będzie to konieczność, która wpłynie na nasze przewagi konkurencyjne. Już teraz wielu naszych klientów wymaga od nas dostarczenia wskaźników związanych ze zgodnością z taksonomią, śladem węglowym, organizacji produktu. A ankiety badające nas jako dostawców w łańcuchu wartości stanowią element oceny w postępowaniu przetargowym.

Dodane przez Gość: akcjonariusz w odpowiedzi na

Ryszard Wtorkowski 15 lis 2024, 13:00

Serdecznie dziękuję za wspólnie spędzoną godzinę i jak zawsze ciekawe pytania. Do zobaczenia w lutym 2025 roku.

udostępnij: