Podsumowanie 1-3Q 2024 w grupie Dekpol: satysfakcjonujące wyniki na wymagającym rynku
• skonsolidowane przychody w 1-3Q 2024 na poziomie 975,4 mln PLN, -9% r/r
• EBITDA w wysokości 87,6 mln PLN, na porównywalnym poziomie r/r
• zysk netto w wysokości 60,4 mln PLN, +3,1% r/r
• dobra pozycja gotówkowa Grupy - stan środków pieniężnych na koniec września 2024 roku 274,8 mln PLN
• bezpieczny poziom zadłużenia - wskaźnik dług netto/EBITDA LTM na koniec
września 2024 na poziomie 1,55
• 31 października br. wypłacona dywidenda z zysku za rok 2023 w kwocie 19,99 mln PLN, czyli 2,39 PLN na akcję
Grupa DEKPOL, prowadząca działalność w obszarach generalnego wykonawstwa, deweloperskim oraz produkcji łyżek i osprzętu budowlanego, opublikowała wyniki finansowe za 1-3Q 2024 roku. Przychody Grupy wyniosły w omawianym okresie 975,4 mln PLN i były niższe w ujęciu rok do roku o 9%. EBITDA Grupy wyniosła 87,6 mln PLN, i była porównywalna r/r. Grupa zakończyła 9 miesięcy 2024 roku z zyskiem netto w wysokości 60,4 mln PLN, co wzrost o 3,1% r/r.
Na koniec września 2024 roku stan środków pieniężnych w Grupie wynosił 274,8 mln PLN, a wskaźnik dług netto/EBITDA LTM był na bezpiecznym poziomie 1,55.
Segment generalnego wykonawstwa
Segment generalnego wykonawstwa (GW, DEKPOL Budownictwo) jest największym segmentem działalności Grupy DEKPOL, z udziałem w przychodach na poziomie sięgającym ponad 74% w 1-3Q 2024 roku. Przychody segmentu GW w omawianym okresie wyniosły 725,7 mln PLN i były na zbliżonym poziomie r/r. Zysk operacyjny wyniósł 36,3 mln PLN, co jednak w porównaniu do rekordowych zysków segmentu w 2H 2023 przełożyło się na spadek wyniku o 36% w ujęciu r/r.
Na koniec września 2024 roku spółka miała w swoim portfolio kontrakty dla podmiotów zewnętrznych o łącznej umownej wartości ponad 1.285 mln PLN netto. Do realizacji po okresie sprawozdawczym pozostawały projekty o łącznej wartości ok. 594 mln PLN netto. Dodatkowo, w ramach segmentu GW realizowane są projekty deweloperskie wewnątrzgrupowe o łącznej wartości ponad 337 mln PLN, a do realizacji po okresie sprawozdawczym pozostawały projekty o wartości ok. 193 mln PLN. Większość kontraktów Dekpol Budownictwo realizowanych jest na zlecenie inwestorów prywatnych. Dominujący udział w portfelu zleceń mają projekty przemysłowo-logistyczne – na koniec września 2024 roku ich udział w całym portfelu zleceń wyniósł ok 84%.
Segment deweloperski
W 1-3Q 2024 roku przychody segmentu deweloperskiego wyniosły 120 mln PLN (ponad 12% udział w przychodach Grupy), a wynik operacyjny wyniósł 38,3 mln PLN (odpowiednio -42% r/r/ i -12% r/r). W wyniku finansowym 1-3Q br. Grupa Dekpol
z działalności segmentu deweloperskiego rozpoznała w przychodach 196 lokali oraz częściowy przychód (realizowany zgodnie z postępem prac na budowie) z realizacji inwestycji PRS (w systemie forward-funding), z podmiotem instytucjonalnym we Wrocławiu przy ul. Braniborskiej (vs. 342 lokale i przychód zgodny z postępem prac w ww. projekcie w 1H2023). Kontraktacja w 1-3Q 2024 (w rozumieniu umów przedwstępnych, deweloperskich oraz rezerwacyjnych) wyniosła 374 lokale w porównaniu do 359 lokali w 1-3Q 2023 roku.
Według stanu na koniec września 2024 roku w ofercie sprzedażowej spółki Dekpol Deweloper dostępnych było 1006 lokali.
Zarząd DEKPOL zakłada, że segment deweloperski Grupy osiągnie w br. ok. 250 mln zł przychodów, na które będzie składało się rozpoznanie w wyniku finansowym sprzedaży ok. 340 lokali oraz przychody z realizacji inwestycji we Wrocławiu przy ul. Braniborskiej. Aktualny cel sprzedażowy (na podstawie umów rezerwacyjnych, deweloperskich i przedwstępnych) Dekpol Deweloper to 550 lokali.
Segment produkcji osprzętu
Segment produkcji osprzętu do maszyn budowalnych (Dekpol Steel) odpowiadał w 1-3Q 2024 za ponad 9% przychodów Grupy. Przychody segmentu w omawianym okresie sięgnęły 91,3 mln PLN (-19% r/r), a zysk operacyjny wyniósł 10 mln PLN (wobec 3,7 mln PLN przed rokiem). Spółki Dekpol Steel i Intek kontynuują działania związane ze wzrostem efektywności. Zarząd zakłada stabilny rozwój przedsiębiorstwa nakierowany przede wszystkim na konsekwentnie osiąganą rentowność, co w dłuższym horyzoncie prowadzić ma do powrotu na ścieżkę wzrostu.
Komentarz Zarządu do wyników 1-3Q 2024 roku
Wyniki finansowe Grupy za 9 miesięcy br. – satysfakcjonujące z naszego punktu widzenia, biorąc pod uwagę okoliczności rynkowe - są odzwierciedleniem słuszności naszej strategii, polegającej na dywersyfikacji działalności operacyjnej. Oparcie biznesu DEKPOLU na trzech głównych filarach pozwala nam stabilnie się rozwijać i utrzymywać bezpieczną sytuację finansową nawet w czasie, gdy koniunktura wyraźnie zwalnia. Selektywne podejście do realizowanych projektów, dbałość o ich ekonomikę i ciągła analiza rynku pod kątem możliwości biznesowych sprawiają, że pozycja rynkowa DEKPOLU jest silna, co doceniają nasi kontrahenci i klienci. Oceniamy, że z obecnym portfolio zamówień w segmencie GW, pipeline projektów deweloperskich i nowymi zamówieniami, spływającymi do Steel, jesteśmy dobrze przygotowani na każde okoliczności rynkowe – zarówno na możliwe dalsze schłodzenie koniunktury, jak i szybki powrót rynku na ścieżkę dynamicznego wzrostu.
Dodatkowo, osiągane wyniki i mocne zaplecze finansowe pozwoliły nam na podzielenie się zyskiem z Akcjonariuszami: w październiku w formie dywidendy wypłaciliśmy 19,99 mln PLN, czyli 2,39 PLN na akcję – mówi Mariusz Tuchlin, Prezes Zarządu DEKPOL S.A.
Od zawsze podkreślamy, jak ważne dla rozwoju Grupy DEKPOL są silne finanse. Dbałość o zapewnienie Grupie solidnych podstaw do realizacji zadań operacyjnych jest szczególnie istotna w okresie słabszej koniunktury i pozwala nam jednocześnie być gotowymi na powrót bardziej sprzyjających warunków rynkowych. Nieustannie poszukujemy oraz wykorzystujemy dostępne narzędzia, aby struktura finansowania była precyzyjnie dopasowana do potrzeb i skali działalności Grupy w danej i przewidywanej w perspektywie kolejnych kwartałów sytuacji makroekonomicznej. Priorytetem jest również optymalizacja kosztów pozyskiwania i obsługi kapitału, co pozwala na efektywne funkcjonowanie w każdych okolicznościach. Instytucje finansujące doceniają konsekwentną realizację strategii DEKPOLU, nasze plany i dotychczasowe osiągnięcia, dzięki czemu otrzymujemy atrakcyjne finansowanie zewnętrzne na realizację naszych celów biznesowych - dodaje Katarzyna Szymczak-Dampc, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor finansowa DEKPOL S.A.