Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach przewaga spadków

Na europejskich giełdach główne indeksy przeważnie spadają. Inwestorzy oceniają raporty wynikowe spółek i czekają na dane z amerykańskiego rynku pracy. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro. Bitcoin dalej bije rekordy. Zyskuje złoto. Mocniej drożeje ropa naftowa po ataku bombowców Rosji na cele w Ukrainie - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 traci 0,23 proc. Najmocniej zniżkuje branża spółek usługowych i producentów towarów konsumenckich.

Tanieją akcje firm technologicznych po informacjach z Nvidii, pomimo że kwartalne wyniki koncernu okazały się lepsze od oczekiwań, a spółka pozytywne zaskoczyła też rynek prognozą na obecny kwartał.

Analitycy zwracają jednak uwagę na mało "świetlaną prognozę przychodów" - prognozy przedstawione przez tego giganta w produkcji chipów nie spełniły najbardziej wygórowanych oczekiwań.

FTSE 100 zwyżkuje o 0,14 proc.

CAC 40 jest niżej o 0,35 proc.

DAX idzie w dół o 0,10 proc.

JD Sports spada o 9,4 proc. Firma spodziewa się rocznego zysku na poziomie blisko dolnej granicy wytycznych.

Jet2 zyskuje 12 proc., najmocniej od 2 lat, po danych finansowych spółki za I połowę roku.

Soitec idzie w górę o 12 proc. - najmocniej od 6 lat, po publikacji półrocznych wyników finansowych. Spółka potwierdziła całoroczne prognozy przychodów i EBITDA na 2025 r.

Inwestorzy oceniają raporty wynikowe kolejnych spółek z Europy, ale głównie czekają na dane o zatrudnieniu w USA, które mogą dostarczyć graczom dalszych wskazówek co do cięć stóp procentowych przez Fed.

Prezes Fed z Bostonu Susan Collins powiedziała, że potrzebne są dalsze obniżki stóp procentowych, ale bankierzy z Fed powinni działać ostrożnie, aby uniknąć zarówno zbyt szybkich, jak i zbyt wolnych ruchów w polityce pieniężnej.

Analitycy oceniają, że prawdopodobieństo, iż Fed obniży w grudniu stopy procentowe, wynosi mniej niż 50 proc.

Na nastroje uczestników rynku wpływają też napięcia geopolityczne w Ukrainie.

Rosja użyła w czwartek rano sześciu bombowców strategicznych w ataku rakietami manewrującymi na cele w Ukrainie, które trafiły w miasto Dniepr w południowo-wschodniej części tego kraju.

Gracze obserwują też sytuację po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA, co wywołuje na rynkach obawy, że planowana przez niego protekcjonistyczna polityka może doprowadzić do globalnej wojny handlowej i wpłynąć negatywnie m.in. na wyniki eksporterów z Europy, zwłaszcza z branży motoryzacyjnej.

"Rynki mogą prawdopodobnie zachowywać ostrożność, dopóki nie poznamy rzeczywistości co do wprowadzania taryf przez USA" - mówi Lindsay James, strateg inwestycyjna w Quilter Investors.

"Także anemiczny wzrost gospodarczy w Europie stanowi problem dla rynków akcji w regionie" - dodaje.

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 154,77 za 1 USD, wyżej o 0,4 proc.

Euro jest po 1,0538 USD, stabilnie.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,41 proc.

Bitcoin kosztuje 97.012,00 USD za token, wyżej o 2,7 proc.

Złoto w dostawach spot jest wyceniane po 2.663,64 USD za uncję, wyżej o 0,5 proc.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 1,09 proc. do 69,50 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,99 proc. do 73,53 USD.

(PAP Biznes)

aj/ gor/

udostępnij: