DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach wahania głównych wskaźników
Na europejskich giełdach główne wskaźniki się wahają. Inwestorzy oceniają skutki nałożenia podatku na firmy z Unii Europejskiej przez Chiny, co zaostrza spór handlowy. Gracze czekają też na nowe ustalenia Chin dotyczące polityki fiskalnej. Na rynku walutowym USD jest stabilny do JPY - informują maklerzy.
Wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,07 proc.
FTSE 100 zyskuje 0,50 proc.
CAC 40 jest niżej o 0,08 proc.
DAX idzie w dół o 0,16 proc.
Akcje spółek z ekspozycją na Chiny, w tym firmy wydobywcze i spółki produkujące dobra luksusowe, nie zdołały mocniej się odbić po gwałtownych spadkach w trakcie poprzedniej sesji, gdy Chiny nałożyły podatek na brandy z Unii Europejskiej, co zaostrzyło spór handlowy.
Inwestorzy czekają też, czy władze Chin, które w sobotę organizują briefing na temat polityki fiskalnej, wzmocnią ją, aby pobudzić ożywienie gospodarcze.
Chiński minister finansów Lan Fo'an ma wprowadzić działania, które wzmocnią politykę fiskalną w celu wsparcia wzrostu gospodarczego - poinformowało w komunikacie Biuro Informacji Rady Stanu.
"Na rynkach widać wahania między rozczarowaniem inwestorów a nadziejami na nową znaczącą stymulację fiskalną, która miałaby większy wpływ na nastroje biznesowe" - mówi Fiona Lim, starsza strateg rynku walut w Malayan Banking Bhd.
"Ożywienie gospodarcze w Chinach ewidentnie jest korzystne dla akcji europejskich spółek" - wskazuje z kolei Jacques Henry, szef działu badań w firmie inwestycyjnej Silex. Dodaje, że ma to silny wpływ na kluczowe europejskie sektory, w tym producentów towarów luksusowych.
O 20.00 zostanie opublikowany protokół z wrześniowego posiedzenia Fed, tzw. "minutes".
Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 148,33 za 1 USD, bez zmian.
Euro jest po 1,0968 USD, niżej o 0,1 proc.
Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,02 proc., bez zmian.
Bitcoin kosztuje 62.357,94 USD za token, bez zmian.
Złoto w dostawach spot kosztuje 2.618,16 USD za uncję, w dół o 0,2 proc.
Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,68 proc. do 74,07 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 0,82 proc. do 77,81 USD.
(PAP Biznes)
aj/ gor/