Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA GPW: Główne indeksy na plusach; banki najsilniejszą grupą spółek

Po słabym otwarciu środowej sesji, przed południem główne indeksy giełdowe znajdują się na plusach. Ponownie najsilniejszą grupą są banki, w tym Pekao i Santander notują ok. 2-procentowe wzrosty. Kolejny dzień przecenione są papiery JSW, które tracą ok. 3 proc. PGE, Enea i Tauron notują niewielkie zniżki na rosnącym rynku.

Ok. godz. 10:40 WIG20 rośnie o 1 proc. do 2.306,8 pkt. WIG idzie w górę o 0,8 proc. do 82.428,1 pkt., mWIG40 zyskuje 0,4 proc. i wynosi 6.098,1 pkt., a sWIG80 zwyżkuje o 0,5 proc. do 23.815,7 pkt.

Zyskuje ponad połowa spółek notowanych w WIG20.

Drugi dzień z rzędu koryguje się w dół kurs JSW, która z ok. 3-procentowym spadkiem jest najsłabszą spółką wśród blue chipów. Akcje spółki zyskiwały przez ostatnie dwa tygodnie, od 23 września do poniedziałkowego zamknięcia JSW zdrożały o ok. 28,7 proc.

Kurs KGHM nieznacznie zniżkuje po tym, jak we wtorek spółka straciła 4,15 proc.

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie w środę rano odbijały, po wyraźnym spadku we wtorek. Przed południem cena miedzi nieznacznie spada.

Notowany w mWIG40 i należący do sektora górniczego GreenX Metals spada o ponad 5 proc. We wtorek jego papiery zdrożały o ok. 20 proc. po informacji o odszkodowaniu 1,3 mld zł, które Polska ma wypłacić spółce.

Kurs LPP nie zmienia się, natomiast na dwóch poprzednich sesjach zostały przecenione łącznie o 1,6 proc.

Wśród blue chipów, ponownie pozytywnie wyróżniają się banki. Pekao i Santander notują około 2-procentowe zwyżki, niewiele mniej rosną Alior i PKO BP. Gorzej radzi sobie mBank, którego akcje idą w górę o ok. 0,4 proc.

WIG Banki rośnie najmocniej wśród branżowych wskaźników.

PKO BP poinformował, że zakończył proces budowania księgi popytu dla 10-letnich podporządkowanych obligacji kapitałowych o łącznej wartości nominalnej 1,5 mld zł. Stopa redukcji wyniosła 8,56 proc.

Kurs Budimeksu, po ponad 4-procentowym spadku we wtorek, obecnie rośnie o ok. 1,5 proc. Akcje spółki traciły na wartości w ubiegłym tygodniu. W sumie, podczas siedmiu poprzednich sesji staniały o niemal 9 proc.

O ok. 0,5 proc. rośnie Dino. We wtorek akcje spółki zostały przecenione, natomiast w poniedziałek zanotowały kilkuprocentowy wzrost. Łącznie, przez dwie poprzednie sesje kurs spółki poszedł do góry o 5 proc.

Relatywnie słaby jest sektor energetyczny. PGE, Enea i Tauron notują niewielkie zniżki na rosnącym rynku.

We wtorek rząd przyjął średniookresowy plan budżetowo-strukturalny na lata 2025-2028. Zakłada on wzrost cen energii odbiorcy końcowego o ok. 25 proc.

Grupa Azoty traci trzeci raz z rzędu. Po sporych spadkach w poniedziałek i wtorek, w środę jej akcje przecenione są o ok, 1,5 proc.

Należący do Grupy Azoty Port Morski Police otrzymał ponad 33 mln euro dofinansowania z UE. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na budowę węzła kolejowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w ramach budowy linii kolejowej nr 437 do Portu Morskiego Police.

Jak poinformowała agencja Bloomberg, analityk Erste Group Cezary Bernatek obniżył rekomendację dla Develii do "akumuluj" z "kupuj", a dla Dom Development do "trzymaj" z "akumuluj".

Kurs Develii nie zmienia się, natomiast Dom Development idzie do góry o ponad 1 proc.

Na europejskich giełdach główne wskaźniki nieznacznie zyskują. Inwestorzy oceniają skutki nałożenia podatku na firmy z Unii Europejskiej przez Chiny, co zaostrza spór handlowy. Gracze czekają też na nowe ustalenia Chin dotyczące polityki fiskalnej.

(PAP Biznes)

pam/ ana/

udostępnij: