Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Wyraźne spadki na giełdach w Europie, tydzień na minusie

Główne indeksy giełd na Starym Kontynencie zanotowały ponad 1-proc. spadki w piątek, tygodniowe notowania indeksu szerokiego rynku Stoxx600 zamknęły się na 0,3-proc. minusie, po wcześniejszym rajdzie wywołanym cięciem stóp przez Fed.

Europe Stoxx 600 stracił 1,4 proc., CAC40 poszedł w dół 1,5 proc., FTSE100 zniżkował o 1,2 proc., a DAX stracił 1,5 proc.

Sentyment na giełdach dołował m.in. przez raport kwartalny FedEx. Branża kurierska oceniana jest jako barometr ogólnej koniunktury, a w tym kontekście FedEx przedstawił słabe prognozy na dalszą część roku oraz niższy od oczekiwań wynik za poprzedni kwartał.

Informacje zza Oceanu ciągnęły w dół sektor pocztowy w Europie. Traciły m.in. Deutche Post, czy Inpost.

Środowe cięcie stóp procentowych przez Fed o 50 pb. zwiększyło zaufanie na rynku, że bankowi centralnemu uda się doprowadzić do "miękkiego lądowania" amerykańskiej gospodarki, co pociągnie za sobą światowy wzrost, jednak raport FedEx przypomina o istniejących ryzykach dla koniunktury.

Z europejskich spółek, ok. 7 proc. straciły walory Mercedes-Benz po tym, producent aut, jako kolejny w branży, obniżył swoje prognozy w tym roku z powodu słabego popytu w Chinach i sporów handlowych obciążających sektor. W ślad za niemiecką firmą tracił cały sektor, w tym Volvo.

Traciły europejskie spółki dóbr luksusowych. Analitycy Goldman Sachs i Jefferies ostrzegli w notach o pogarszających się perspektywach dla sektora ze względu na problemy chińskiego konsumenta.

Jak w każdy trzeci piątek każdego miesiąca przypada dzień "trzech wiedźm", kiedy jednocześnie wygasają serie kontraktów terminowych na indeksy, akcje oraz opcje, co może podbijać zmienność.

Według przewidywań analityków, Stoxx600 od czwartkowego zamknięcia miał przed sobą perspektywę do końca roku jedynie 2,5 proc. dalszych wzrostów.

"Wzrost gospodarczy w Europie pozostaje ślimaczy i raczej taki pozostanie. W kontekście niskiego wzrostu, dezinflacji i normalizacji marż spodziewamy się umiarkowanego wzrostu zysków spółek o 5 proc. rdr przez kolejne 2 lata" - ocenia strateg Generale Roland Kaloyan. Konsensus wskazuje na 10-proc. dynamikę zysków europejskich spółek.

Od początku roku Stoxx500 zyskał 7,4 proc., choć w samym wrześniu jest na 2,1-proc. minusie, co do tej pory daje najsłabszy miesięczny wynik od roku.

Największe banki centralne Azji pozostawiły w piątek stopy procentowe bez zmian. Bank Japonii utrzymał stopy proc. bez zmian na poziomie 0,25 proc. Natomiast bank centralny Chin utrzymał 5-letnią stopę referencyjną kredytów hipotecznych na poziomie 3,85 proc., a 1-rocznych kredytów bankowych dla firm: 3,35 proc.

Dolar umacnia się o 0,3 proc. wobec koszyka walut do 100,9 pkt.

EUR/USD bez zmian ok 1,115.

Kwotowanie USD/JPY rośnie się o 0,7 proc. do 144,0.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb. do 3,75 proc.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów wzrosła o 1 pb. do 2,21 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zniżkują o 0,4 proc. do 71,7 USD za baryłkę, a listopadowe futures na Brent spadają o 0,6 proc. do 74,5 USD/b.

(PAP Biznes)

tus/ asa/

udostępnij: