Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Przewaga spadków futures w USA; rajd po obniżce stóp proc. słabnie

Kontrakty w USA są głównie na minusach, a indeksy w Europie spadają. Analitycy ostrzegają przed możliwością wystąpienia bańki spekulacyjnej wobec rajdu po obniżce stóp proc. o 50 pb. przez Fed w środę. Dolar umacnia się.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,25 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,07 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,45 proc.

Mike O’Rourke, główny strateg rynkowy w Jonestrading, powiedział, że inwestorzy niejako zostali zmuszeni do podążania za rajdem po niezwykle gołębim komunikacie Fedu ws. perspektyw dla polityki monetarnej. W środę Fed obniżył stopy proc. o 50 pb.

Strategowie Bank of America Corp. pod przewodnictwem Michaela Hartnetta zalecali wykorzystanie rajdu na akcji do kupowania obligacji na dołku, a także złota, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem dla inflacji i na wypadek wystąpienia recesji.

Według Michaela Hartnetta z Bank of America optymizm na rynkach akcji po obniżce stóp proc. przez Fed podsyca ryzyko wystąpienia bańki spekulacyjnej, co sprawia, że obligacje i złoto są atrakcyjnym zabezpieczeniem przed recesją lub ponownym wzrostem inflacji. Strateg powiedział, że rynki wyceniają teraz dalsze luzowanie polityki pieniężnej przez Fed i około 18-proc. wzrost zysków S&P 500 do końca 2025 r.

„Pomimo całego optymizmu panującego obecnie na rynkach, jasne jest, że wiele obaw wciąż czai się pod powierzchnią. W szczególności kontrakty futures nadal uwzględniają bardziej agresywne tempo obniżek, niż sugerował wykres dot-plot Fedu w środę, więc inwestorzy uważają, że bank centralny USA może potrzebować przyspieszyć obniżki stóp, jeśli zmaterializują się ryzyka dla perspektyw gosp.” — powiedział Jim Reid, strateg w Deutsche Bank AG.

Akcje Nike rosną o 2 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak firma ogłosiła, że Elliott Hill powróci na stanowisko CEO w październiku, zastępując Johna Donahoe.

FedEx spada o 13,5 proc. przed sesją po obniżeniu prognoz dotyczących zysków i wzrostu przychodów za rok podatkowy. Kwartalny zysk na akcję spółki był niższy od oczekiwań. Konkurent UPS również spada o 3 proc. przed sesją.

Z danych historycznych wynika, że akcje radziły sobie dobrze w cyklu obniżek stóp procentowych, ponieważ niższe koszty pożyczek pomagały złagodzić presję na zyski przedsiębiorstw. Jednak perspektywy wydają się niepewne, ponieważ wyceny akcji w indeksie S&P 500 są znacznie powyżej długoterminowej średniej.

Rynki oczekują na zmianę składu głównych indeksów. Dell spada o 0,5 proc. przed sesją, Palantir Technologies spada o 2 proc. Te spółki mają dołączyć do indeksu S&P 500 przed otwarciem sesji 23 września.

Uczestnicy rynku mogą też w piątek zmierzyć się z podwyższoną zmiennością z powodu "potrójnych wiedźm", gdy wygasają kontrakty na opcje na akcje, opcje na indeksy i przyszłe opcje. Według szacunków firmy zajmującej się analizą instrumentów pochodnych Asym 500, w piątek wygasną obligacje o wartości około 5,1 biliona dolarów.

W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,26 proc., do 42.025,19 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,7 proc. i wyniósł 5.713,64 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 2,51 proc. do poziomu 18.013,98 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 16,40 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,69 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,8 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,62 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,36 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,58 proc.

Akcje spółki Mercedes-Benz spadają o 6,5 proc. po tym, jak stała się ona kolejnym producentem samochodów, który obniżył swoje prognozy w tym roku z powodu słabego popytu w Chinach i sporów handlowych obciążających sektor.

Spółka poinformowała w czwartek wieczorem, że obecnie spodziewa się, że EBIT będzie niższy niż w roku poprzednim, a skorygowana stopa zwrotu ze sprzedaży wyniesie od 7,5 proc. do 8,5 proc., co stanowi spadek w stosunku do wcześniejszej prognozy na poziomie od 10 proc. do 11 proc.

Akcje sektora motoryzacyjnego spadają o ponad 3 proc. Akcje spółek Volvo i Stellantis spadają o odpowiednio 1,5 proc. i 2,5 proc.

Burberry traci 4,5 proc. po tym, jak Jefferies obniżył rekomendację dla akcji do „poniżej rynku” z „neutralnie”, powołując się na ciągłe trudności sektora dóbr luksusowych.

Dolar umacnia się o 0,2 proc. wobec koszyka walut do 101,82 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,02 proc. do 1,1159.

Kwotowanie USD/JPY rośnie się o 0,8 proc. do 144,18.

Kurs funta zniżkuje o 0,01 proc. wobec dolara do 1,3285.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb. do 3,73 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 1 pb. do 4,05 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +13 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -101 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb. do 2,2 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zniżkują o 0,69 proc. do 71,47 USD za baryłkę, a listopadowe futures na Brent spadają o 0,54 proc. do 74,49 USD/b.

Największe banki centralne Azji pozostawiły w piątek stopy procentowe bez zmian. Bank Japonii utrzymał stopy proc. bez zmian na poziomie 0,25 proc. Natomiast bank centralny Chin utrzymał 5-letnią stopę referencyjną kredytów hipotecznych na poziomie 3,85 proc., a 1-rocznych kredytów bankowych dla firm: 3,35 proc.

(PAP Biznes)

kek/ ana/

udostępnij: