Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w Europie spadają; w Azji przewaga wzrostów indeksów

Kontrakty w Europie zniżkują, a w Azji przeważają wzrosty indeksów. Inwestorzy analizują decyzje największych azjatyckich banków centralnych - w Japonii i Chinach stopy procentowe pozostały bez zmian.

Kontrakty na Stoxx 50 Europe spadają o 0,3 proc., na FTSE 100 idą w dół o 0,69 proc., na CAC 40 zniżkują o 0,04 proc., a na DAX tracą 0,32 proc.

W Japonii Nikkei 225 wzrósł o 1,53 proc. W Chinach indeks SSEC traci 0,39 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng zwyżkuje o 0,99 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI wzrósł o 0,49 proc. W Indiach indeks Sensex zwyżkuje o 1,06 proc.

Akcje w Hongkongu wzrosły szósty dzień z rzędu i zanotowały najlepszy tygodniowy wynik od pięciu miesięcy.

Bank Japonii (BoJ) utrzymał stopy proc. bez zmian na poziomie 0,25 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków. Decyzja została podjęta jednogłośnie. Podczas poprzedniego posiedzenia BoJ podwyższył benchmarkową stopę procentową do 0,25 proc. z 0,10 proc.

„Ogólnie rzecz biorąc, byli dość jastrzębi. Oczekuje się, że inflacja zasadnicza będzie stopniowo rosła, a gospodarka nadal będzie rosła powyżej wskaźników potencjalnego wzrostu” — powiedział Bart Wakabayashi, kierownik oddziału State Street w Tokio.

BoJ podał w komunikacie, że konsumpcja prywatna wykazuje umiarkowanie rosnący trend, co jest zmianą wobec poprzedniego poglądu, że konsumpcja jest odporna.

„Komunikacja ze strony prezesa BoJ na konferencji prasowej będzie ostrożna, aby uwzględnić podwyżkę stóp w grudniu lub styczniu. Jeśli jastrzębie stanowisko zostanie wyraźnie przekazane rynkowi, kurs wymiany USD/JPY prawdopodobnie będzie spadał” – powiedział Shoki Omori, główny strateg ds. Japonii w Mizuho Securities.

„Podtrzymujemy nasze bycze przekonanie co do jena, ponieważ wzrost płac w Japonii i wzrost inflacji powinny uzasadnić grudniową podwyżkę. Jen może również okazać się skutecznym narzędziem zabezpieczającym dla rynków defensywnych, gdy zbliżamy się do okresu niepewności związanej z wyborami w USA i rosnącym ryzykiem geopolitycznym” – powiedział Alex Loo, strateg makroekonomiczny w TD Securities w Singapurze.

Bazowy indeks cen konsumpcyjnych w Japonii wzrósł w sierpniu o 2,8 proc. rok do roku, w porównaniu ze wzrostem o 2,7 proc. w poprzednim miesiącu. Bez uwzględniania cen świeżej żywności i energii inflacja wyniosła 2 proc. w porównaniu z 1,9 proc. w poprzednim miesiącu.

Bank Centralny Chin utrzymał stopy procentowe bez zmian. PBoC utrzymał 5-letnią stopę referencyjną kredytów hipotecznych na poziomie 3,85 proc., a 1-rocznych kredytów bankowych dla firm: 3,35 proc.

Według źródeł agencji Bloomberga Chiny rozważają usunięcie kolejnej części największych ograniczeń dotyczących zakupu domów, które pozostały po tym, jak poprzednie środki nie doprowadziły do ożywienia słabnącego rynku nieruchomości.

Akcje niektórych chińskich spółek produkujących samochody elektryczne, takich jak XPeng i SAIC Motor, wzrosły po tym, jak Unia Europejska i Chiny zgodziły się zintensyfikować rozmowy w celu uniknięcia wprowadzenia ceł na pojazdy elektryczne przed upływem terminu, który przypada już za kilka dni.

Według China International Capital fakt, że Fed zaczyna obniżać stopy procentowe, to dobra wiadomość dla chińskich aktywów.

„Jednak czy rynek akcji klasy A będzie w stanie się ustabilizować, zależy głównie od fundamentów ekonomicznych” – podano w raporcie China International Capital.

W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,26 proc., do 42.025,19 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,7 proc. i wyniósł 5.713,64 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 2,51 proc. do poziomu 18.013,98 pkt.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,05 proc. do -0,25 proc.

Dolar osłabia się o 0,11 proc. wobec koszyka walut do 101,50 pkt.

Kwotowanie USD/JPY osłabia się o 0,8 proc. do 141,88.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zniżkują o 0,21 proc. do 71,80 USD za baryłkę, a listopadowe futures na Brent spadają o 0,16 proc. do 74,77 USD/b.

(PAP Biznes)

kek/ ana/

udostępnij: