Przejdź do treści

udostępnij:

TYDZIEŃ W KRAJU: Dane makro za VIII, przegląd ratingu przez Moody's, KSF-M, wyniki Allegro

W najbliższych dniach uwaga krajowych inwestorów skupi się na danych makroekonomicznych za sierpień, rynek pozna odczyty dotyczące wynagrodzeń, zatrudnienia, produkcji przemysłowej, PPI i inflacji bazowej. Na GPW wyniki opublikuje m. in. Allegro. MF przeprowadzi przetarg zamiany obligacji. W piątek odbędzie się posiedzenie KSF-M, agencja Moody's dokona przeglądu ratingu Polski.

Po tym jak w piątek Główny Urząd Statystyczny potwierdził wstępny szacunek sierpniowej inflacji na poziomie 4,3 proc. rdr i 0,1 proc. ekonomiści szacują, że inflacja bazowa w ubiegłym miesiącu znalazła się na poziomie 3,7-3,8 proc. rdr wobec 3,8 proc. w lipcu.

W komentarzach po danych ekonomiści zwracali uwagę, że impet inflacji bazowej pozostaje podwyższony, co sugeruje uporczywość fundamentalnych procesów cenowych w Polsce.

"Uważamy, że w inflacji bazowej cały czas widać efekty przekładania na konsumentów wyższych kosztów, które jednak obecnie wyhamowują co zapowiada, że także ta miara inflacyjna powinna się w średnim terminie unormować" - napisali w komentarzu ekonomiści PKO BP.

"Szacowana przez nas miesięczna dynamika cen bazowych w sierpniu ukształtowała się powyżej wzorca sezonowego, co wskazuje na utrzymującą się podwyższoną presję inflacyjną w polskiej gospodarce. W kontekście inflacji bazowej na uwagę zasługuje również utrzymująca się wysoka dynamika cen usług, która nie zmieniła się w sierpniu w porównaniu do lipca i wyniosła 6,2 proc. rdr. Uważamy, że głównym czynnikiem proinflacyjnym w obszarze cen usług pozostaje presja płacowa" - napisali ekonomiści Credit Agricole.

Dane o inflacji bazowej za sierpień Narodowy Bank Polski opublikuje w poniedziałek o godz. 14.00.

We wtorek resort finansów przeprowadzi przetarg zamiany obligacji skarbowych, na którym sprzeda papiery serii OK0127, PS0729, WZ0330, DS1030, DS1033, DS1034, IZ0836, a odkupi serii PS1024, PS0425, WZ0525 i DS0725.

W kolejnych dniach uwaga krajowych inwestorów skupi się na publikacji szeregu danych z polskiej gospodarki, które pozwolą lepiej ocenić jak kształtowała się koniunktura w III kw. GUS opublikuje sierpniowe odczyty dotyczące wynagrodzeń, zatrudnienia, produkcji przemysłowej i cen produkcji sprzedanej przemysłu w czwartek.

"Produkcja przemysłu ponownie znajdzie się pod wpływem efektów kalendarzowych (w sierpniu było mniej dni roboczych niż przed rokiem, w lipcu więcej), więc roczna dynamika może wrócić na lekko ujemny poziom, co jednak byłoby spójne z naszym scenariuszem stopniowego wychodzenia przemysłu z dołka" - prognozują ekonomiści Santander BP.

"Na rynku pracy oczekujemy stabilizacji wzrostu płac blisko 11 proc. rdr i dynamiki zatrudnienia tuż poniżej zera" - dodają.

W tabeli poniżej znajdują się konsensusy PAP Biznes na wybrane, sierpniowe dane GUS i ich odniesienie do danych za lipiec.

konsensus na sierpień dane za lipiec
produkcja przemysłowa rdr -0,4 4,9
produkcja przemysłowa mdm -3,7 -3,3
ceny produkcji rdr -4,8 -4,8
ceny produkcji mdm -0,1 0
wynagrodzenia rdr 10,8 10,6
wynagrodzenia mdm -1,2 1,6
zatrudnienie rdr -0,3 -0,4
zatrudnienie mdm -0,1 0,1

Na piątek zaplanowane jest posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej w zakresie nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) - według informacji przekazanych PAP Biznes przez członka zarządu Narodowego Banku Polskiego, Artura Sobonia.

W Komitecie Stabilności Finansowej reprezentowane są cztery główne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego tj. Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W ramach KSF-M pracom w zakresie nadzoru makroostrożnościowego przewodniczy Prezes NBP, a obsługę Komitetu zapewnia NBP.

W piątek po godz. 22.00 Moody's otworzy jesienną rundę przeglądów ratingu Polski przez główne agencje.

"W poprzedniej aktualizacji w marcu br. agencja Moody's stwierdziła, że utrzymanie ratingu A2 z perspektywą stabilną najbardziej wspiera wyraźna poprawa relacji Polski z UE po wyborach 2023 r. W raporcie znalazło się stwierdzenie, że presja w dół na ratingi pojawiłaby się w scenariuszu istotnie szybszego pogorszenia się obciążenia rządu długiem i wskaźników możliwości zadłużania, wykraczającego poza scenariusz bazowy Moody's oraz ponowne pogorszenie sytuacji w zakresie praworządności" - wskazują ekonomiści Santander BP.

"Rządowy projekt budżetu na 2025 r. wskazuje wprawdzie na wyraźnie wyższą ścieżkę deficytu i zadłużenia niż wynikało z prognoz Moodys, jednak nie spodziewamy się zmiany oceny ratingowej ani jej perspektywy ze względu na przeciwwagę ze strony dobrych wyników gospodarki i postępów w przywracaniu praworządności" - dodają.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w tym tygodniu kolejne spółki przedstawią swoje dane kwartalne. Publikacje na najbliższe dni zaplanowały: Ferro, Archicom, Auto Partner (wtorek), Śnieżka, Celon, Answear, Enea/Bogdanka (środa), Echo, Kęty, Creepy Jar i Allegro (czwartek).

Analityk DM BOŚ napisał w komentarzu po piątkowej sesji na GPW, że zachowanie indeksu WIG20 będzie w najbliższych dniach mocno skorelowane z rynkami bazowymi ze względu na wyczekiwane przez rynek posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

"Indeks WIG20 zamknął dzień pod 2.337 pkt., co przełożyło się na zwyżkę w perspektywie tygodniowej o 0,79 proc. Technicznie patrząc sesja przesądza o przełamaniu wrześniowej fali spadkowej – co dobrze oddaje perspektywa dzienna – oraz obronie linii trendu hossy prowadzonej od jesieni 2022 r., która jest czytelna na wykresie tygodniowym WIG20. Drugi element staje się o tyle ważny, iż podaż poniosła drugą w ostatnim czasie porażkę na kluczowym wsparciu mimo mocnego ataku sprzedających" - napisał analityk.

"Nie ma jednak wątpliwości, iż zachowanie rynku ma w sobie element korelacji z otoczeniem i należy liczyć się ze scenariuszem, w którym to czynniki zewnętrzne przesądzą o przyszłości WIG20. Związanie nastrojów z rynkami bazowymi jawi się jako szczególnie ważne w tym tygodniu, który przyniesie wrześniowe posiedzenie FOMC i decyzję amerykańskiego banku centralnego o rozpoczęciu nowego cyklu w polityce monetarnej. W tym układzie sił ważna będzie też relacja złotego z dolarem, która – jak pokazują ostatnie tygodnie – potrafi przesądzać o kształcie pojedynczych sesji w Warszawie i silnie wpływać na ważne dla WIG20 ceny surowców" - dodał.

-------------------------------

Kalendarium planowych wyd­­arzeń na krajowym rynku finansowym w tygodniu 16-20 września.

PONIEDZIAŁEK, 16 WRZEŚNIA

10.00 - GUS - Wyniki finansowe przedsiębiorstw w okresie I-II kw. 2024 r.

10.00 - Konferencja prasowa PFR Ventures - pierwsze umowy w ramach FENG

11.30 - Konferencja Unum Życie

12.00 - Debiut obligacji KGHM na GPW

14.00 - NBP - Inflacja bazowa

WTOREK, 17 WRZEŚNIA

Wyniki: Ferro, Archicom, Auto Partner

10.00 - Prezentacja wyników raportu "Placówki medyczne oczami Polaków – badanie satysfakcji oraz potrzeb pacjentów"

10.00 - Polenergia Business & Media Day – oficjalne otwarcie zielonej strefy elektromobilności w Warszawie

Ok. 12.00 - MF - Przetarg zamiany SPW

14.00 - Konferencja "Finansowanie zielonej transformacji – gwarancje KUKE"

ŚRODA, 18 WRZEŚNIA

Wyniki: Śnieżka, Celon, Answear, Enea/Bogdanka

Krynica Forum - dzień pierwszy

10.00 - GUS - Koniunktura konsumencka - wrzesień 2024 r.

10.00 - Wideokonferencja spółki Elektrotim poświęcona omówieniu wyników za I półrocze 2024 r.

10.00 - Konferencja Banku Pekao i JLL: "Polskie REIT-y: jak zagospodarować 20 mld zł lokalnego kapitału?"

12.00 - Konferencja Auto Partner o wynikach

13.00 - Komentarz wideo prezesa zarządu Unimot, który omówi wyniki za I półrocze 2024 r.

CZWARTEK, 19 WRZEŚNIA

Wyniki: Echo, Kęty, Creepy Jar, Allegro

Krynica Forum - dzień drugi

9.00 - Konferencja Śnieżki

10.00 - GUS - Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2024 r.

10.00 - GUS - Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w sierpniu 2024 r.

10.00 - GUS - Wskaźniki cen produkcji sprzedanej przemysłu i produkcji budowlano-montażowej w sierpniu 2024 r.

10.00 - Konferencja Krajowej Izby Gospodarczej o cyfrowym eksporcie: Global Check-In 2024

10.00 - Konferencja Echo Investment - omówienie wyników finansowych grupy za I półrocze 2024 r.

11.00 - Wideokonferencja Allegro. eu o wynikach za II kw. 2024 r.

15.00 - Debata związku Przedsiębiorców i Pracodawców na temat "Stan i przyszłość elektromobliności w Polsce"

PIĄTEK, 20 WRZEŚNIA

Krynica Forum - dzień trzeci

10.00 - GUS - Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach - wrzesień 2024 r.

12.00 - Konferencja ML System poświęcona wynikom wypracowanym przez spółkę w I półroczu 2024 r.

14.00 - NBP - Płynne aktywa i pasywa w walutach obcych

Posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej w zakresie nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M)

Przegląd ratingu Polski przez Moody's

(PAP Biznes)

pat/

udostępnij: