Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Azji na giełdach słabe obroty - wiele rynków ma wolny poniedziałek

W Azji na giełdach w poniedziałek widać małe obroty, a wiele rynków ma wolny dzień. Nadzieje na cięcie stóp procentowych w USA zostały nieco "przytłumione" przez słabe dane makro z gospodarki Chin, gdzie produkcja fabryczna, konsumpcja i inwestycje wyhamowały w sierpniu bardziej niż się tego spodziewano. Na rynku walutowym dolar jest słabszy wobec euro i JPY - podają maklerzy.

W Japonii wolne, a w piątek Nikkei 225 stracił 0,68 proc. Topix spadł zaś w piątek o 0,82 proc.

W Chinach wolny poniedziałek, a w piątek indeks SCI spadł o 0,48 proc.

W Hongkongu Hang Seng zwyżkuje o 0,05 proc.

W Korei Południowej wolne, ale w piątek KOSPI był wyżej o 0,13 proc.

W Indiach Sensex zwyżkuje o 0,07 proc.

Na Tajwanie TAIEX idzie wyżej o 0,42 proc.

Analitycy wskazują, że nadzieje inwestorów na obniżki stóp procentowych przez Fed w tym tygodniu zostały nieco "przytłumione" przez opublikowane w sobotę w Chinach słabe dane makro, świadczące o długotrwałym zastoju w gospodarce.

W tym tygodniu w centrum uwagi graczy znajdzie się początek długo oczekiwanego cyklu łagodzenia polityki pieniężnej w USA. Do tego dołączy decyzja pieniężna banku centralnego Brazylii, RPA, Wielkiej Brytanii i Japonii.

Podczas, gdy inwestorzy debatują nad tym, czy Fed obniży stopy procentowe o 25 czy o 50 pb., to w Japonii oczekuje się, że Bank Japonii (BoJ) utrzyma tym razem stopy procentowe bez zmian po tym, jak podwyższenie ich na poprzednim posiedzeniu banku wywołało niemałe zamieszane na globalnych rynkach finansowych.

"Na rynkach niepokój budzi cykl łagodzenia polityki pieniężnej przez Fed, a szczególnie tempo, w jakim będzie to wszystko robione" - powiedziała w Bloomberg TV Katrina Ell, dyrektor ds. badań ekonomicznych w Moody's Analytics.

"Po wywołanym w ub. miesiącu przez Bank Japonii załamaniu na rynkach finansowych kluczowa też będzie komunikacja ze strony BoJ - aby uczestnicy rynku wiedzieli dokładnie i jasno, jak to tylko możliwe, jaki będzie następny ruch i konkretne terminy kolejnych działań BoJ w polityce pieniężnej" - dodała.

Tymczasem w Chinach produkcja fabryczna, konsumpcja i inwestycje wyhamowały w sierpniu bardziej, niż się tego spodziewano.

"Ostatnie dane makro z Chin malują ponury obraz gospodarki" - mówi Manish Bhargava, dyrektor generalny Straits Investment Management.

"Chociaż agresywny bodziec ze strony Ludowego Banku Chin (PBOC) mógłby przynieść krótkoterminową poprawę, ale poprzednio stosowane środki były stopniowe, a to budzi na rynkach wątpliwości co do potencjalnej skali i skuteczności przyszłych interwencji ze strony chińskich władz, aby pobudzić gospodarkę" - dodaje.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 140,12 za 1 USD, wyżej o 0,5 proc.

Euro jest po 1,1102 USD, w górę o 0,2 proc.

Złoto w dostawach spot kosztuje 2.585,66 USD za uncję, w górę o 0,3 proc.

Bitcoin tanieje o 2,2 proc. do 58.501,69 USD za token.

Przed rozpoczęciem sesji w Europie kontrakty na Stoxx 50 zwyżkują o 0,04 proc., na FTSE 100 są niżej o 0,09 proc., na CAC 40 są na minusie o 0,09 proc., a na DAX idą niżej o 0,01 proc.

Notowania na europejskich giełdach zwyżkowały na koniec piątkowej sesji.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,62 proc., niemiecki DAX poszedł w górę o 0,92 proc., francuski CAC 40 zyskał 0,41 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,39 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zwyżkował o 0,72 proc. W tym tygodniu indeks wzrósł o 1,6 proc.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od -0,13 proc. do 0,01 proc.

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, a S&P 500 zyskał na koniec handlu już piąty dzień z rzędu. To był najlepszy tydzień dla amerykańskich rynków od początku 2024 roku.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,72 proc., do 41.393,78 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,54 proc. i wyniósł 5.626,02 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 0,65 proc. do poziomu 17.683,98 pkt.

(PAP Biznes)

aj/ asa/

udostępnij: