Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w USA z przewagą wzrostów, Dow z nowym rekordem

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą wzrostów wśród głównych indeksów, a Dow Jones ustanowił nowy rekord wszech czasów. Inwestorzy czekają na środową decyzję Rezerwy Federalnej i na obniżkę stóp procentowych przynajmniej o 25 punktów bazowych.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,55 proc., do 41.622,08 pkt. Indeks jest na najwyższym poziomie na koniec dnia w historii.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,13 proc. i wyniósł 5.633,09 pkt. Indeks jest około 1 proc. poniżej historycznego szczytu.

Nasdaq Composite zniżkował o 0,52 proc. do poziomu 17.592,13 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,37 proc. do 2.190,49 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 3,50 proc., do 17,14 pkt.

Rozpoczynający się tydzień na rynkach finansowych zdominowany zostanie przez decyzje banków centralnych - ogłoszą je amerykańska Rezerwa Federalna, Bank Japonii, Bank Anglii, a także banki z Norwegii, Turcji i Chin.

Rezerwa Federalna USA wyda decyzję ws. stóp proc. w środę 18 września o godz. 20.00 czasu polskiego. Zdecydowana większość ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera (92 ze 101) spodziewa się cięcia o 25 pb. Według narzędzia FedWatch firmy CME prawdopodobieństwo obniżki stóp proc. w USA o 50 pb. wynosi obecnie 59 proc., co stanowi wzrost wobec 30 proc. szacowanych tydzień temu.

"Niezależnie od tego, czy Fed obniży stopy o 25 czy 50 pb., reakcja rynku będzie zależeć od dwóch rzeczy: sposobu komunikowania obniżki i powodów ewentualnej obniżki o 50 punktów bazowych, a także od wykresu punktowego i tego, co mówi nam on o obecnych oczekiwaniach członków Fedu co do stopy docelowej” — powiedziała dyrektorka ds. badań w XTB Kathleen Brooks.

"Na rynkach niepokój budzi cykl łagodzenia polityki pieniężnej przez Fed, a szczególnie tempo, w jakim będzie to wszystko robione" - powiedziała w Bloomberg TV Katrina Ell, dyrektorka ds. badań ekonomicznych w Moody's Analytics.

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork (Empire Manufacturing) we wrześniu wzrósł do +11,5 pkt. z -4,7 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie -4,3 pkt.

Akcje chipów, takie jak Nvidia, które doprowadziły do powrotu rynku w zeszłym tygodniu, spadły w poniedziałek, ponieważ inwestorzy wycofali się z części swoich zakupów. Gigant AI stracił w poniedziałek 2,8 proc.

Broadcom spadł o 3 proc., podczas gdy KLA i Marvell Technology spadły odpowiednio o 3,5 i 2,5 proc.

Akcje Apple zniżkowały prawie 3 proc. po tym, jak Bank of America i JPMorgan wskazali, że czas realizacji dostaw może wskazywać na mniejszy popyt na modele iPhone'a 16 Pro niż w roku poprzednim.

Intel zyskał prawie 7 proc. po tym, jak media podały, że producent chipów oficjalnie zakwalifikował się do otrzymania dotacji federalnych w wysokości 3,5 mld USD na produkcję półprzewodników dla Departamentu Obrony USA.

Alcoa zyskała ponad 6 proc. po tym, jak producent aluminium poinformował w niedzielę, że sprzeda 25,1 proc. udziałów w swoim joint venture z saudyjskim Ma'aden za 1,1 mld USD.

Akcje Tesli zniżkowały ponad 1 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zwyżkują o 2,64 proc. do 70,46 USD za baryłkę, a październikowe futures na Brent rosną o 1,86 proc. do 72,95 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

udostępnij: