Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na rynkach akcji indeksy rosną

Na europejskich giełdach główne indeksy rosną. W centrum uwagi inwestorów będzie popołudniowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki pieniężnej oraz dane makro z USA. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 1,03 proc.

FTSE 100 rośnie o 1,26 proc.

CAC 40 jest wyżej o 1,16 proc.

DAX idzie w górę o 1,15 proc.

Roche Holding spada o 4,1 proc. z powodu obaw o skutki uboczne produkowanych przez spółkę tabletek na otyłość.

Fevertree idzie w dół o 4,5 proc. po opublikowaniu wyników za I półrocze 2024. przez tego producenta toniku, które nie spełniły rynkowych oczekiwań.

Valeo zyskuje 6,7 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji spółki do "kupuj" przez analityków Bank of America.

Najważniejszym wydarzeniem czwartku będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki pieniężnej.

Analitycy spodziewają się tego dnia obniżki stóp procentowych o 25 pb., ale wskazują, że bank może być niechętny, aby zdradzić szczegóły na temat tempa i zakresu dalszych działań w polityce monetarnej, ponieważ inflacja w strefie euro nie została jeszcze w pełni pokonana.

Po pierwszej obniżce stóp procentowych w eurolandzie w czerwcu - o 25 pb., w lipcu EBC zrobił sobie przerwę, a w czwartek bankierzy mogą zdecydować o obniżce głównej stopy procentowej o kolejne ćwierć proc., do 3,50 proc. - wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberg wśród 68 ekonomistów.

"Kolejna obniżka stóp procentowych - o 25 pb., wydaje się być już prawie przesądzona" - powiedziała Janet Henry, globalna główna ekonomistka w HSBC.

"Ale byłabym bardzo zaskoczona, gdyby pojawiły się jakiekolwiek jasne wskazówki dotyczące przyszłej ścieżki stóp procentowych EBC" - dodała.

Chociaż inflacja w strefie euro gwałtownie spadła, ale ożywienie gospodarcze w 20 krajach jest słabe, a bankierzy z EBC wciąż zwracają uwagę na fakt uporczywie utrzymującej się presji cenowej, szczególnie w sektorze usług, w którym płace szybko rosną.

Analitycy oceniają, że podczas konferencji po posiedzeniu EBC prezes tego banku - Christine Lagarde, będzie prawdopodobnie małomówna w kwestii jakichkolwiek wskazówek, w jakim kierunku zmierza polityka pieniężna banku strefy euro - i czy oczekiwania inwestorów dotyczące jednej lub dwóch kolejnych obniżek stóp procentowych w tym roku są trafne.

Dodają, że wpływ na rynki mogą mieć w czwartek odczyty makro z USA, jeśli dane z amerykańskiego rynku pracy i wskaźnik PPI "rozminęłyby się" z oczekiwaniami ekonomistów.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 142,79 za 1 USD, niżej o 0,3 proc.

Euro jest po 1,1010 USD, stabilnie.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 3,67 proc., wyżej o 1 pb.

Złoto w dostawach spot kosztuje 2.515,43 USD za uncję, w górę o 0,1 proc.

Bitcoin drożeje o 0,8 proc. do 57.932,51 USD za token.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 1,35 proc. do 68,22 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkuje o 1,40 proc. do 71,60 USD. (PAP Biznes)

aj/ osz/

udostępnij: