Przejdź do treści

udostępnij:

BGK uruchamia nabór na prawie 5 mld euro pożyczek z KPO na morskie farmy wiatrowe (opis)

Bank Gospodarstwa Krajowego uruchamia nabór wniosków na pożyczki na morską energetykę wiatrową - wsparcie ze środków KPO będzie realizowane poprzez Fundusz na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej, którego środki to prawie 5 mld euro - poinformował resort aktywów państwowych.

"Chcieliśmy poinformować o przejściu do kolejnej fazy realizacji projektu budowy morskich farm wiatrowych. To jest jeden z głównych projektów KPO, który jest realizowany w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Mamy trzy takie projekty - ten jest największy wartościowo. To jest projekt, którego wartość wynosi prawie 5 mld euro, dokładnie 4 mld 785 mln euro" - powiedział na konferencji wiceminister Jacek Bartmiński.

"Mamy umowę z BGK, zrealizowaliśmy kamień milowy, polegający na podpisaniu umowy między Ministrem Aktywów Państwowym i Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Zrobiliśmy to przed czasem, prawie 2 miesiące wcześniej niż wymaga tego terminarz z KPO" - dodał.

Na podstawie umowy z MAP, BGK będzie udzielał pożyczek na projekty offshore.

Obecnie w ramach 7 projektów jest zidentyfikowanych 5 konsorcjów - potencjalnych beneficjentów, z czego dwa z udziałem PGE i Orlenu, ale wnioski mogą też składać inne podmioty - wynika z wypowiedzi przedstawicieli MAP i BGK.

"Jest to trzecia umowa, którą udało nam się podpisać, jeśli chodzi o wykorzystanie KPO" - poinformowała pierwsza wiceprezes BGK Marta Postuła.

"Od dzisiaj zaczynamy przyjmować wnioski, więc to jest moment startu dla naszych przedsiębiorców, którzy zdecydowali się podjąć działanie związane z budowaniem morskich farm wiatrowych" - dodała.

Podkreśliła, że prawdopodobnie w BGK będzie możliwość uruchomienia ok. 30 mld euro głównie pożyczek na działania związane z budowaniem zrównoważonego rozwoju opartego na zielonej energii, związane z cyfryzacją i wsparciem rynku mieszkaniowego.

Jak poinformował BGK w informacji prasowej, pożyczki będą udzielane na warunkach rynkowych, dzięki czemu wsparcie udzielane inwestorom nie będzie pomocą publiczną i tym samym nie będzie wymagać dodatkowej notyfikacji w KE.

"Wspierane będą projekty o minimalnej wielkości 300 MW zainstalowanej mocy. Umowy pożyczkowe na finansowanie morskich farm wiatrowych mogą być zawierane do 31 sierpnia 2026 r., przy maksymalnym okresie spłaty aż do 2053 r." - napisano w informacji.

Bartmiński przypomniał na konferencji, że po rewizji KPO jest możliwość udzielania tego wsparcia w walucie euro i nie ma już obowiązku przewalutowywania, co obniża środki transakcyjne.

(PAP Biznes), #PKN

jz/ gor/

Zobacz także: Orlen SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

udostępnij: