Przejdź do treści

udostępnij:

IMC uruchomiła własną flotę wagonów

IMC, notowana na GPW spółka rolnicza zrealizowała pierwsze załadunki zboża na własnych wagonach. Na początku sierpnia ziarno zostało wysłane z elewatorów spółki do portów, skąd transportowane jest dalej za granicę. Firma ma już 150 wagonów, a do końca roku planuje zwiększyć flotę do 300 jednostek. Inwestycja to pozwoli na zmniejszenie kosztów transportu o 25%.

W sumie firma zakupiła 140 wagonów od Zakładu Budowy Wagonów Kryukiv, a kolejne 10 wagonów zbożowych wyprodukowanych przez DMZ Karpaty otrzymała w ramach projektu agencji USAID Economic Resilience Activity (ERA). Jego celem jest wsparcie logistyki eksportu i modernizacja punktów kontrolnych na granicach Ukrainy w celu zapewnienia skutecznego eksportu produktów rolnych.

"Pojawienie się własnej floty wagonów w naszej firmie jest ważnym wydarzeniem. Ponieważ IMC jest firmą zorientowaną na eksport, dwa z trzech uprawianych przez nas rodzajów roślin (pszenica ozima i kukurydza) są w pełni sprzedawane na rynki zagraniczne, a najbardziej optymalnym kanałem eksportu jest dla nas transport kolejowy do portów z dalszym transportem do odbiorcy końcowego drogą morską. W związku z tym co miesiąc musimy transportować koleją średnio 60-70 tysięcy ton zboża do portów. Posiadanie własnej floty wagonów pozwoli nam wygenerować znaczące oszczędności w zakresie transportu kolejowego. Co więcej, Spółka nie zamierza ograniczać się do wagonów, które już otrzymała - do końca tego roku planujemy dodać do własnej floty kolejne 150 wagonów zbożowych. W rezultacie szacujemy, że w przyszłym roku będziemy eksportować do 80% zboża Spółki przy użyciu własnej floty" - podsumował Oleksandr Wierżihowskij , Dyrektor Generalny IMC.

Łącznie na inwestycje w wagony spółka przeznaczy w tym roku około 22 mln USD. Dzięki własnej flocie wagonowej zmniejszy koszty logistyczne o 25%. Szacunki spółki wskazują, że łączną kwota dodatkowej EBITDA wyniesie 5-6 mln USD.

O spółce IMC:

IMC jest zintegrowaną grupą rolniczą działającą na terenie Ukrainie. Jej główne kierunki działalności to: produkcja płodów rolnych (kukurydza, pszenica, słonecznik) oraz magazynowanie płodów rolnych.

IMC posiada bank ziemi o powierzchni 120 tys. ha w regionie Połtawy, Czernichowa i Sumy. Spółka została założona w 2007 r. W 2023 r. IMC wypracowała przychody o wartości 139,5 mln USD.

IMC jest jedną z 10 największych firm rolniczych Ukrainy. W maju 2011 r. spółka przeprowadziła ofertę publiczną akcji i zadebiutowała na GPW.

Źródło: Spółka, #IMC

Zobacz także: IMC S.A. - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

udostępnij: