Grupa Synektik kontynuuje dynamiczny wzrost
Producent radiofarmaceutyków i dostawca zaawansowanych rozwiązań dla medycyny w okresie 9 miesięcy 2023 roku finansowego (październik 2023 - czerwiec 2024) zwiększył przychody o 55%, do 483 mln PLN. Znormalizowana EBITDA Grupy Synektik zwiększyła się w tym okresie o 69%, do 111 mln PLN, a całkowity dochód wyniósł 63,6 mln PLN, wobec 36,6 mln PLN w okresie 9 miesięcy 2022 r. fin.
Trzeci kwartał 2023 r. fin. Grupa Synektik zakończyła z 22% wzrostem przychodów, które sięgnęły 124 mln PLN, 30% wzrostem znormalizowanej EBITDA (32,4 mln PLN w minionym kwartałem) oraz wyższym o 24% zyskiem wyniku netto, do 16,7 mln PLN.
W minionym kwartale dynamicznym wzrostem przychodów oraz rosnącymi zyskami mogły pochwalić się oba segmenty działalności Grupy. Przychody segmentu dostaw sprzętu medycznego i rozwiązań IT oraz świadczenia usług serwisowych i pomiarowych wzrosły w III kw. 2023 r. fin. o 21%, do 114,2 mln PLN, podczas gdy znormalizowana EBITDA segmentu zwiększyła się o 28%, do 31,7 mln PLN. W okresie 9 miesięcy przychody segmentu wyniosły 450,6 mln PLN (58% wzrost rdr.), a znormalizowana EBITDA zwiększyła się o 67%, do 108,3 mln PLN.
Segment radiofarmaceutyków zakończył miniony kwartał z 21% wzrost sprzedaży, do 9,8 mln PLN (z wyłączeniem transakcji wewnątrzgrupowych). EBITDA segmentu zwiększyła się o 9%, do 3,4 mln PLN. W okresie 9 miesięcy br. przychody segmentu wzrosły o 22%, do 32,3 mln PLN, EBITDA zwiększyła się o 52%, do blisko 12 mln PLN, a rentowność EBITDA wzrosła do poziomu 37%.
Na wzrost przychodów i zysków Grupy złożyły się zarówno wyższe przychody z realizacji jednorazowych kontraktów na dostawy sprzętu medycznego oraz asortymentu radiofarmaceutycznego, jak i systematycznie rosnące powtarzalne przychody obu segmentów, związane z dostawą produktów i usług w ramach umów długoterminowych. Powtarzalne przychody Grupy wzrosły w III kwartale o 54%, do 56 mln PLN, zaś za ostatnie 4 kwartały wyniosły ponad 200 mln PLN, wobec 125,6 mln PLN przed rokiem i 63,1 mln PLN przed dwoma laty.
Za istotną część powtarzalnych przychodów Grupy odpowiada sprzedaż instrumentów i akcesoriów oraz usług do urządzeń terapeutycznych użytkowanych w Polsce oraz w Czechach i na Słowacji, której wzrost stymulowany jest przez dynamiczny rozwój chirurgii robotycznej w ww. krajach. W minionym kwartale w Polsce zrealizowano 3,3 tys. zabiegów chirurgicznych w asyście da Vinci (wzrost o 106% rdr.), a w Czechach i na Słowacji w tym okresie wykonano ich blisko 2,7 tys., o blisko 40% więcej niż rok wcześniej.
- Za nami kolejny równie pracowity co biznesowo udany kwartał, zakończony dynamicznym wzrostem skali biznesu Grupy. Równolegle realizujemy plany popularyzacji już oferowanych klientom produktów, jak i inwestujemy w poszerzenie oferty o nowe, innowacyjne rozwiązania. Jestem przekonany, że kolejne kwartały w naszym wykonaniu również dostarczą Akcjonariuszom Synektik SA wielu powodów do inwestycyjnej satysfakcji. Mamy potencjał, by konsekwentnie zwiększać dochody Grupy, pozostając w nurcie rewolucji technologicznej opieki zdrowotnej w Europie Środkowej - komentuje Cezary Kozanecki, założyciel i prezes zarządu Synektik.
Jednym z kluczowych obszarów ekspansji biznesowej Grupy w kolejnych latach pozostanie komercjalizacja zaawansowanego sprzętu terapeutycznego, z systemami robotycznymi na czele. W minionym kwartale Grupa zawarła umowę o współpracy z Medical Microinstruments, producentem innowacyjnych systemów robotycznych do mikrochirurgii, stając się wyłącznym dystrybutorem systemów robotycznych do mikrochirurgii i supermikrochirurgii Symani w Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie, Łotwie i Estonii. Z kolei przed tygodniem Grupa Synektik oraz koncern Intuitive zawarły aneks do umowy dystrybucyjnej, na mocy którego Grupa pozostanie wyłącznym dystrybutorem systemów da Vinci w Polsce, Czechach i na Słowacji co najmniej do końca 2029 r. – Biznesowo odważnie stawiamy na promowanie technologicznego postępu w medycynie w krajach regionu. Rozwijamy oraz pozyskujemy do sprzedaży produkty wysokich technologii, o wysokiej skuteczności terapeutycznej i diagnostycznej, równocześnie korzystnie wpływające na całościowy koszt leczenia pacjenta. Robotyka chirurgiczna oraz szerzej – medyczna, będzie w naszej ocenie jednym z filarów postępu w opiece zdrowotnej w kolejnych latach. Wieloletnie porozumienia z producentami czołowych rozwiązań z tego obszaru pozwalają nam na realizację długofalowej strategii rozwoju na tym polu, wzmacniania świadomości klientów oraz pacjentów - w zakresie przewag rozwiązań jakie oferujemy – dodaje Cezary Kozanecki.
O Grupie Synektik
Grupa Synektik jest wiodącym producentem zaawansowanych produktów radiofarmaceutycznych oraz rozwiązań informatycznych (m.in. platformy teleradiologicznej Zbadani.pl i aplikacji do monitorowania dawek SynDose), dostawcą usług serwisowo-pomiarowych oraz dystrybutorem innowacyjnych urządzeń medycznych, stosowanych w diagnostyce oraz terapii w dziedzinach radiologii, onkologii, kardiologii i neurologii.
W ramach segmentu dystrybucji urządzeń medycznych Spółka współpracuje z kilkunastoma globalnymi producentami wyrobów diagnostycznych oraz terapeutycznych. Dzięki tak szerokiemu portfolio produktów oraz nabytym kompetencjom firma oferuje m.in. budowę hybrydowych sal operacyjnych w systemie „pod klucz”.
Synektik posiada na terenie Polski trzy zakłady produkcyjne radiofarmaceutyków, z których jeden pełni funkcję centrum badawczo-rozwojowego zajmującego się opracowywaniem nowych, innowacyjnych produktów znajdujących zastosowanie w onkologii, kardiologii i neurologii. Grupa rozwija również własne centrum badań
klinicznych. Spółka pozostaje jednocześnie wiodącym dostawcą radiofarmaceutyków specjalnych na terenie Polski, służących m.in. do diagnostyki raka wątrobokomórkowego czy prostaty i jego przerzutów do kości. Flagowym projektem Spółki jest kardioznacznik - innowacyjny, charakteryzujący się globalnym potencjałem radiofarmaceutyk do diagnostyki choroby wieńcowej, którego rozwój jest obecnie na etapie badań klinicznych.
Synektik jest m.in. wyłącznym dystrybutorem na Polskę, Czechy i Słowację innowacyjnych systemów robotycznych dla chirurgii da Vinci, robotów do mikrochirurgii i supermikrochirurgii Symani, a także urządzenia do neurochirurgii nieinwazyjnej z wykorzystaniem ultradźwięków (technologia MRgFUS w leczeniu drżenia samoistnego i spowodowanego chorobą Parkinsona).
Źródło: Spółka, #SNT