Przejdź do treści

udostępnij:

Już w środę rozpoczyna się VI Kongres CFO Spółek Giełdowych SEG

25 i 26 października br. w Jachrance odbędzie się VI Kongres CFO Spółek Giełdowych SEG. Główne tematy spotkania to:

  • strategia finansowania rozwoju spółki giełdowej,
  • nowe wyzwania podatkowe,
  • zarządzanie ryzykiem w spółce notowanej, oraz
  • cyfrowa transformacja.

Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego będzie mowa o strategii finansowania rozwoju spółki giełdowej. Zostaną omówione takie tematy jak: nowe możliwości finansowania; sprawne i tanie przejmowanie konkurencji; ekspansja geograficzna i wzdłuż łańcucha dostaw; nowe modele biznesowe.

Druga dyskusja panelowa będzie dotyczyła nowych wyzwań podatkowych, dotykając takich tematów jak: zmiany regulacyjne i mentalne; cyfryzacja dokumentacji podatkowej; Jednolity Plik Kontrolny - szanse i zagrożenia; jak bezpiecznie płacić podatki.

Cyfryzacja procesów sprawozdawczości podatkowej stała się już standardem. Elektroniczny obieg dokumentacji to sposób na uszczelnienie systemu podatkowego, w tym przeciwdziałanie karuzelom VATowskim. Elementem digitalizacji jest także upowszechnienie faktur elektronicznych. Należy zwrócić uwagę, że upowszechnienie wymiany e-faktur to szansa na automatyzację procesów dla każdej firmy – dzięki dostosowaniu systemów księgowych i ERP do wymagań ustawowych każda firma jest lub będzie wkrótce przygotowana do stosowania e-fakturowania (w przetwarzalnym formacie xml, a nie jako obrazu/zdjęcia), co może przynieść znaczące oszczędności: tylko 500 faktur na miesiąc to oszczędność od 50 000 zł rocznie 

mówi Tomasz Kuciel, Prezes Zarządu, Edison.

Następnie odbędzie się sesja „Zarządzanie ryzykiem w spółce giełdowej” dotycząca następujących zagadnień: nowe zagrożenia związane z ryzykiem walutowym; ryzyka specyficzne dla spółki giełdowej; ryzyka indukowane przez fakt notowania; fintech i regtech sposobami mitygacji ryzyk finansowych i regulacyjnych.

Zwiększająca się zmienność na rynkach, globalizacja, zmiany klimatyczne czy zaostrzające się regulacje powodują, że wieloaspektowe zarządzanie ryzykiem staje się jednym z kluczowych procesów w przedsiębiorstwach. Dla spółek giełdowych zagadnienie to ma jeszcze wyższą rangę, ze względu na specyficzne ryzyka ich dotyczące, wynikające między innymi z dedykowanych rozwiązań prawnych. Dobrą wiadomością jest, że wraz z powyższymi zmianami wzrasta ilość i poziom zaawansowania dostępnych na rynku narzędzi wspierających zarządzanie ryzykiem. Na Kongresie CFO będziemy dyskutować, w jaki sposób zarządzać ryzykiem w spółce giełdowej, aby uzyskać przewagę konkurencyjną zarówno na rynku, jak i w dostępie do kapitału

wskazuje Mariusz Machajewski, Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Temat czwartej sesji, zamykającej część merytoryczną pierwszego dnia Kongresu to „ Cyfruj się kto może”. Podczas dyskusji zostaną poruszone tematy: o co chodzi z tą cyfrową transformacją; short-termism a strategia cyfryzacji; zarządzanie zmianą dzięki wykorzystaniu deep data; oszczędzanie przez cyfrowanie.

Cyfryzacja dla jednych może wydawać się tymczasową modą lub być hasłem kojarzącym się z zamianą segregatorów papierowych dokumentów na pliki elektroniczne. W rzeczywistości mówimy jednak o głębokich procesach transformujących działalność operacyjną biznesu, od gromadzenia, analizowania i wyciągania wniosków z olbrzymich zbiorów danych po zastosowanie sztucznej inteligencji, która może wywrócić dzisiejszą hierarchię przewag konkurencyjnych. - mówi Piotr Biernacki, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych - Cyfryzacja dotyczy też ochrony wrażliwych danych każdego i każdej z nas przed inwigilacją, a także praw własności intelektualnej do innowacji, które pomagają nam odnosić sukcesy w biznesie

dodaje Piotr Biernacki, Prezes Zarządu, Fundacja Standardów Raportowania.

Po części merytorycznej pierwszego dnia Kongresu odbędzie się Charytatywny Bieg Rynku Kapitałowego z udziałem Roberta Korzeniowskiego, wielokrotnego mistrza olimpijskiego. Im więcej przebiegną uczestnicy, tym więcej środków zostanie przeznaczonych na cele charytatywne. Po biegu odbędzie się spotkanie z Gościem Specjalnym - Zbigniewem Bońkiem, Prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej i wieczorna gala.

Staramy się podczas Kongresów pokazywać uczestnikom, że zadania i ryzyka z którymi mierzą się każdego dnia występują także na innych, czasem zaskakujących polach. I tak jak rok temu rozmawialiśmy o ryzykach finansowych w filmie i teatrze, tak w tym roku przeniesiemy się na boisko piłki nożnej. Zbigniew Boniek z Mateuszem Borkiem opowiedzą nam o z zarządzaniu w warunkach ekstremalnych. Dowiemy się więcej o zarządzaniu gwiazdami, sukcesami i finansami w sporcie

zapowiada Mirosław Kachniewski, Prezes SEG.

Drugiego dnia Kongresu odbędą się warsztaty tematyczne dotyczące:

  • Korzyści i wyzwania wynikające z rozliczeń w walutach lokalnych. Przykłady zastosowania w praktyce
  • Zarządzanie ryzykiem kursowym wobec zmieniającego się otoczenia ekonomicznego
  • Trendy i zmiany w środowisku podatkowym 2017-2018 (kontrole podatkowe, kluczowe zmiany w podatku VAT i CIT)
  • Przygotowanie spółki do zwiększonej presji ze strony organów skarbowych
  • Alternatywne formy finansowania R&D
  • Finansowe aspekty ukrytych ryzyk niefinansowych

Drugi dzień Kongresu zakończy dyskusja: „Finansowe implikacje zmian regulacyjnych”, podczas której przedstawiciele nadzorcy, PIBR, SEG, FSR porozmawiają o kosztach compliance i non-compliance, o podnoszeniu konkurencyjności dzięki raportowaniu niefinansowemu, nowych obowiązkach członków władz spółek giełdowych i inimalizacji ryzyka emitenta i powiązanych osób fizycznych.

Gospodarzem Kongresu jest Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Patronat Honorowy objęło Ministerstwo Finansów. Partnerami wydarzenia są: Ebury Polska i Orange Polska jako Partnerzy Strategiczni, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jako Partner Merytoryczny, CFA Society Poland, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Polska Izba Biegłych Rewidentów, Związek Maklerów i Doradców jako Partnerzy Instytucjonalni, Baker McKenzie, Beesfund, Crido Taxand, Grupa LOTOS, Mazars jako Partnerzy Główni, Codec Polska, Edison, InfoStrefa, NWAI Dom Maklerski, Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jako Partnerzy Wspierający, Unicomp-WZA jako Partner Technologiczny, Tatra Holding jako Partner Organizacyjny, BMW Group Polska jako Partner Specjalny. Patronem medialnym Kongresu jest Strefa Inwestorów.

Szczegółowe informacje na temat VI Kongresie CFO Spółek Giełdowych SEG dostępne są na stronie internetowej seg.org.pl.

Źródło: Spółka, #SEG

udostępnij: