Przejdź do treści

udostępnij:

PGNiG otrzymało koncesję wydobywczą na złoże Rehman w Pakistanie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) otrzymało koncesję wydobywczą na złoże Rehman w Pakistanie, wydaną przez pakistański Directorate General of Petroleum Concessions (DGPC), podała spółka.

"Koncesja wydobywcza na złoże Rehman dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa została wydana na 25 lat z możliwością przedłużenia. Po pełnym zagospodarowaniu złóż Rehman i Rizq produkcja gazu ziemnego w tych lokalizacjach może wynieść łącznie 2,5 mln m3 na dobę"

czytamy w komunikacie.

Koncesja została przyznana na obszar składający się z części dotychczasowej koncesji poszukiwawczej Kirthar, obejmującej złoża Rehman i Rizq, która została przyznana PGNiG w 2005 roku. Na pozostałej części tej koncesji spółka nadal prowadzi prace poszukiwawcze. Udziałowcami w obu koncesjach - poszukiwawczej i wydobywczej - są PGNiG (70%) i Pakistan Petroleum Limited (30%).

Na obecnym etapie wstępnego zagospodarowania produkcja gazu ze złóż Rehman i Rizq wynosi 0,5 mln m3 na dobę. Według szacunków PGNiG, po zakończeniu prac zmierzających do pełnego zagospodarowania obu tych złóż wydobycie może wynieść 2,5 mln m3 na dobę.

"Aktualnie prowadzone prace zmierzają do pełnego zagospodarowania złóż Rehman i Rizq. Jesteśmy w trakcie intensywnych prac przygotowawczych do wiercenia kolejnych otworów w celu dalszego zwiększenia produkcji gazu"

powiedział prezes Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.

PGNiG prowadzi obecnie prace testowe na odwiercie Rehman-2 i prace wiertnicze na otworze Rehman-3. Na złożach Rehman i Rizq spółka planuje jeszcze wiercenie kolejnych 10 otworów - siedmiu na złożu Rehman i trzech na złożu Rizq. Spółka prowadzi także prace poszukiwawcze w celu przygotowania trzech otworów poszukiwawczych, podano także.

Oddział PGNiG w Pakistanie działa od 1997 roku. Wspólnie z Pakistan Petroleum Limited prowadzi prace poszukiwawcze na koncesji Kirthar, gdzie jak dotąd odkryto dwa złoża gazu - Rehman i Rizq. Działalność w Pakistanie to także zagospodarowanie i produkcja z odkrytych złóż oraz budowa i eksploatacja instalacji wydobywczych. PGNiG aktywnie poszukuje tam i analizuje możliwości pozyskania nowych projektów naftowych.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews), #PGN

udostępnij: