Polski Bank Komórek Macierzystych konsekwentnie zwiększa liczbę klientów
Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) – przewodzący międzynarodowej Grupie Famicord jeden z największych i najszybciej rosnących w Europie banków komórek macierzystych – przechowywał na koniec września 135,5 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek, co oznacza wzrost o 13 proc. w skali roku.
Biorąc pod uwagę wyłącznie segment B2C, spółki Grupy przechowywały na koniec września 2016 r. 123,1 tys. nowych próbek, czyli o 14 proc. więcej niż rok wcześniej. Zachowany został przy tym wskaźnik umów zawartych w modelu abonamentowym na poziomie 62,6 proc.
PBKM pozyskał w trzech pierwszych kwartałach 2016 r. 13,9 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek, czyli o 6 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej (13 tys. próbek).
Wzrost liczby podpisanych umów jest głównie efektem sytuacji na rynkach strategicznych. W stosunku do rynków klasyfikowanych jako pozostałe podjęliśmy pewne działania optymalizacyjne, dzięki czemu dynamika ich wzrostu powinna ulec w kolejnych okresach poprawie
Na uwagę zasługuje fakt utrzymania udziału umów zawartych w modelu abonamentowym, które zabezpieczają przepływy pieniężne w dłuższej perspektywie czasu
Do rynków strategicznych Spółka zalicza Polskę, Hiszpanię i Turcję. Rynki określane jako pozostałe to m.in. Węgry, Rumunia, Włochy i Łotwa.
Obecnie PBKM jest najszybciej rosnącym spośród największych europejskich banków zajmujących się przechowywaniem komórek macierzystych lub tkanek. W Polsce Spółka zajmuje pozycję niekwestionowanego lidera. Grupa oczekuje, że do końca 2019 r., liczba przechowywanych próbek B2C wzrośnie do 200 tys.
Poza usługą bankowania, PBKM rozwija działalność wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanych (ATMP) wykorzystywanych do terapii eksperymentalnych . W czwartym kwartale tego roku zakończona zostanie rozbudowa laboratorium w Warszawie. Jego powierzchnia zwiększy się z 730 do 1390 m2, dzięki czemu zdolność do wytwarzania produktów ATMP wzrośnie nawet czterokrotnie. W pierwszej połowie 2016 r. Spółka uruchomiła Instytut Terapii Komórkowych S.A. (ITK), w którym prowadzone są terapie eksperymentalne u pacjentów chorych na stwardnienie zanikowe boczne (SLA). PBKM rozważa rozszerzenie w przyszłości listy chorób neurologicznych, którymi będzie się zajmować ITK.
O Polskim Banku Komórek Macierzystych:
Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie Famicord zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy. Biorąc pod uwagę liczbę pozyskiwanych próbek Grupa jest obecnie najszybciej rosnącym podmiotem spośród liczących się banków w Europie.
Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Celem bankowania jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliższej rodziny.
Rynki strategiczne Grupy to Polska (pozycja lidera), Hiszpania (pierwszy/drugi podmiot) i Turcja (trzeci). Famicord obecny jest bezpośrednio również na rynkach węgierskim, rumuńskim, włoskim i łotewskim, a poprzez współpracę z lokalnymi partnerami biznesowymi także na serbskim, chorwackim, ukraińskim i innych.
Dodatkowo Grupa inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych z jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny.
Od maja 2016 r. PBKM notowany jest na głównym rynku warszawskiej giełdy.
Więcej informacji: www.pbkm.pl