Wyniki finansowe PCC Rokita za 1. kwartał 2025 roku – czat z wiceprezesem zarządu
W środę 28 maja 2025 roku odbył się czat inwestorski z Adamem Jaroszem, wiceprezesem zarządu PCC Rokita. Spotkanie było poświęcone omówieniu wyników finansowych spółki za 1. kwartał 2025 roku. Zapraszamy do lektury relacji z tego wydarzenia.

Zapraszamy na czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC Rokita, Adamem Jaroszem. Spotkanie będzie poświęcone omówieniu wyników finansowych spółki za I kwartał 2025 roku.
Spotkanie rozpocznie się w środę, 28 maja 2025 r. o godz. 13:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.
W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.
Witam Państwa. Jak część z Państwa wie, od początku maja tego roku pełnię funkcję Wiceprezesa Zarządu PCC Rokita i dzisiejsze spotkanie jest naszym pierwszym wspólnym czatem. Dotąd byłem związany m.in. ze spółkami zarówno z szeroko pojętej branży chemicznej jak i energetycznej.
Zapraszam do zadawania pytań, jestem do Państwa dyspozycji i chętnie przybliżę Państwu rezultaty Grupy wypracowane w minionym kwartale.
Główne przyczyny spadków leżą w rezultatach wypracowanych przez segment Poliuretany oraz Chloropochodne. One miały największy wpływ na wyniki Grupy PCC Rokita w pierwszym kwartale 2025 roku.
W segmencie Poliuretany zysk EBITDA był o ok. ¾ niższy niż w porównywalnym okresie 2024 roku i to pomimo wyższego wolumenu sprzedaży. W tym segmencie na działalność rzutował przede wszystkim niski popyt na rynku polioli polieterowych. Jednocześnie rynek był nimi nasycony.
Największe wyzwanie to słaba europejska konsumpcja wewnętrzna. W zestawieniu ze znaczącym wzrostem importu polioli polieterowych spoza Europy oraz „agresywną” sprzedażą azjatyckich producentów polioli utrudniona była działalność europejskich producentów, w tym nasza.
W segmencie Chloropochodne wyniki były również niższe, zysk EBITDA był znacząco niższy względem pierwszego kwartału 2024 roku. Segment ten jest pod wpływem spowolnienia gospodarczego, zarówno w Polsce jak i w Unii Europejskiej.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Dlaczego takie spadki…
Przez pryzmat wyniku EBITDA, najsłabiej wypadły segment Poliuretany oraz Chloropochodne odnotowując kilkudziesięcioprocentowe spadki. Pozostałe segmenty odnotowały wzrosty, przy czym wartościowo największy wpływ miało pogorszenie sytuacji w Chloropochodnych. Analizując rezultaty całej Grupy, co prawda przychody za Iq’25 były na nieco wyższym poziomie niż za IVq24, nie mniej nie pozwoliły na wypracowanie wyższych zysków. Należy jednak zwrócić uwagę, że duży wpływ na dobre wyniki IVq’24 miały rekompensaty.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na 1q25 versus 4q24 jak…
Najprościej można by odpowiedzieć, że jednego i drugiego. Wolumen sprzedaży wzrósł o ok. 19%. Osiągnięte przychody i marże przełożyły się na wzrost wyniku EBITDA. Jest to wynik m. in. wprowadzonych w II połowie 2024 ceł antydumpingowych na produkty pochodzenia chińskiego oraz wzrostu popytu poza Europą, głównie ze strony odbiorców z USA. Pomogło również stabilne, choć pozostające na stosunkowo niskim poziomie zapotrzebowanie rynkowe na produkty segmentu.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Czy wzrost EBITDA w…
W zakresie publikacji prognoz oraz wyników szacunkowych nic się nie zmieniło w podejściu zarządu. PCC Rokita nie publikuje prognoz, stąd też nie mam możliwości się ustosunkować do Pana pytania. To co mogę stwierdzić, to że przed nami większa część roku i kolejne wyzwania związane z sytuacją rynkową całego europejskiego przemysłu. Konieczna w takiej sytuacji może okazać się elastyczność i szybkie dostosowywanie podaży do zmieniających się warunków. Warto przypomnieć, że mamy wieloletnie doświadczenie oraz potencjał budowany przez lata. Korzystając z tych atutów zamierzamy dbać o naszą pozycję konkurencyjną.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Dzień dobry, proszę o…
W telegraficznym skrócie: w pierwszym kwartale tego roku w dalszym ciągu dominowały niskie marże w związku z agresywną konkurencją cenową na rynku, rósł import polioli polieterowych z Azji. Jednocześnie popyt na rynkach europejskich utrzymywał się na niskim poziomie, w szczególności w tak ważnych dla polioli branżach jak budownictwo, automotive i meblarstwo.
Efekt był taki, że przychody ze sprzedaży produktów do klientów zewnętrznych spadły o 9% pomimo wzrostu wolumenu o 8%. To oznacza, że spadek przychodów to wynik niższych cen sprzedaży produktów, których poziomy są powiązane z cenami głównych surowców używanych do produkcji.
Dodane przez Gość: Piotr w odpowiedzi na Czy sytuacja w Poliuretanach…
Wypłaty dywidendy nie są decyzjami leżącymi w gestii Zarządu. Zarząd natomiast, jak Państwo wiecie, wydaje rekomendacje, uwzględniając aktualną sytuację spółki, jej potrzeby inwestycyjne, ale też zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne. W tym roku, jak i w poprzednich rekomendowaliśmy wypłatę dywidendy, aby umożliwić naszym akcjonariuszom udział w wypracowanym zysku. Trudno dziś wyrokować, jaka będzie sytuacja finansowa po zakończeniu roku i jaka w związku z tym będzie rekomendacja zarządu.
Dodane przez Gość: Akcjonariusz w odpowiedzi na Czy w planach jest…
Większa część roku przed nami. Najbliższe miesiące pokażą nam, na ile będzie miejsce do zwiększenia ilości sprzedaży czy też rentowności. W takich momentach zawsze będę Państwa zachęcał do śledzenia raportów okresowych, relacjonujemy tam na bieżąco sytuację.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Czy w segmentach Poliuretany…
Główną przyczyną tak głębokiego spadku zysku netto Iq25 vs Iq24 było znaczące pogorszenie wyniku na działalności operacyjnej, zwłaszcza w kluczowych segmentach Poliuretany i Chloropochodne. Niższe marże i słabsze rezultaty biznesowe w tych obszarach bezpośrednio przełożyły się na spadek rentowności Grupy. Koszty finansowe co prawda wzrosły, a obciążenia podatkowe były nieco wyższe niż rok wcześniej, jednak ich wpływ był drugorzędny wobec spadku marż operacyjnych.
Dodane przez Gość: Łukasz w odpowiedzi na Z czego wynikał duży spadek…
Na bieżąco analizujemy sytuację, staramy się też w tym zakresie podejmować decyzje w oparciu o analizę optymalnego poziomu kosztów finansowych. Jest i ma być to poziom bezpieczny, ale też nie blokujący rozwoju.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Czy zarząd rozważał w 2025…
Rynek chloroalkaliów jest od zeszłego roku pod wpływem spowolnienia gospodarczego zarówno w Polsce jak i w Unii Europejskiej. Aby wyniki Chloropochodnych ruszyły, potrzebne byłoby ożywienie europejskiego popytu. Dla segmentu Chloropochodne istotny jest też wewnętrzny popyt z segmentu Poliuretany, który jest głównym konsumentem tlenku propylenu. Co więcej, wyniki segmentu Poliuretany zależą właśnie w dużej mierze od budowlanki i automotivu.
Aby chronić rynek branży chemicznej, w Europie część krajów Unii Europejskiej wydało w marcu 2025 roku wspólne oświadczenie. Francja, Hiszpania, Włochy, Czechy, Holandia, Rumunia, Słowacja oraz Węgry naciskają na specjalną ustawę Critical Chemicals Act, która chroniłaby 15 kluczowych chemikaliów, w tym m.in. chlor i wodorotlenek sodu. Jednocześnie coraz częściej producenci europejscy podejmują też działania antydumpingowe. Jednak obecnie trudno przewidzieć zachowanie europejskiej gospodarki na wahania mediów energetycznych, obserwowane w ostatnich kwartałach.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Czekamy na poprawę wyników w…
Słowo „zawirowania” oddaje charakter sytuacji z cłami z ostatnich tygodni. Sytuacja jest nieprzewidywalna, ale jako Grupa dokładamy wszelkich starań aby być przygotowanym na możliwe turbulencje, czy to w zakresie oferowanych przez nas produktów czy też, np. niepewności w logistyce gdzie frachty morskie na rynki zamorskie potrafią reagować dużą zmiennością na sytuację geopolityczną i politykę celną. Warto jednak zauważyć, że nie zawsze wprowadzane cła mają zły wpływ na producentów europejskich. Przykładowo, w segmencie Inna działalność chemiczna wprowadzenie ceł antydumpingowych na produkty z Chin wsparło sprzedaż, a niestabilna polityka celna niektórych krajów przełożyła się na zwiększony popyt.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Jak na was wpływają…
Tak, to główny odbiorca w szczególności dla segmentu Poliuretany. Obecnie możemy mówić o okresowej dekoniunkturze w tym obszarze. Wierzymy jednak, że przyszłe ożywienie w sektorze budowlanym w Europie poprzez wzrost konsumpcji produktów poliuretanowych może pozytywnie wpłynąć na zwiększenie zapotrzebowania na poliole. Mam na myśli choćby potencjał tkwiący w poliuretanowych izolacyjnych panelach warstwowych. Tego typu panele są właściwie jednym z powszechniejszych materiałów izolacyjnych. Przy tym wpisują się w unijne wysiłki na rzecz ograniczenia CO2.
Dodane przez Gość: AndrzejZ w odpowiedzi na Pytanie o produkty do…
Owszem, w pierwszym kwartale 2025 roku wyższe wyniki wypracował segment Inna działalność chemiczna oraz Energetyka.
W pierwszym segmencie, pomimo wymagającej sytuacji rynkowej, w stosunku do analogicznego okresu 2024 roku wzrósł wolumen sprzedaży produktów oraz wyższy był także zysk EBITDA. Jego poziom wzrósł o 14%. Zysk EBITDA tego segmentu wzrósł również wobec czwartego kwartału 2024 r.
W segmencie Energetyka, analizując pierwszy kwartał tego i ubiegłego roku, odnotowaliśmy porównywalny poziom przychodów oraz blisko 40% wzrost zysku EBITDA.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Czy któryś segment w ogóle…
Ta inwestycja nie jest naszym jedynym projektem. Poza nią kontynuujemy przede wszystkim rozbudowę instalacji elektrolizy membranowej. Upraszczając, dokładamy dwa kolejne elektrolizery, co ma docelowo wpłynąć na mniejszą energochłonność procesu produkcji. Istotą tej inwestycji jest m.in. ograniczenie jednostkowego zużycia energii elektrycznej w produkcji ługu i chloru. Dodatkowe elektrolizery mają nam umożliwić większe zmienne obciążanie instalacji elektrolizy oraz dopasowywanie obciążenia do zmieniających się cen energii. Dzięki temu ma powstać wymierny efekt zwiększenia możliwości modulowanej pracy instalacji elektrolizy w sposób dopasowany do aktualnie zmieniających się cen energii. Finalnie może to wpłynąć na obniżenie kosztów energii elektrycznej, która jest istotnym medium dla segmentu Chloropochodne.
Co ciekawe, inwestycja wpisuje się w koncepcję produktowych magazynów energii opartą na założeniu przewymiarowania zdolności produkcyjnych danej instalacji tak, by w określonym momencie móc produkować więcej wyrobów niż wynikałoby to z zapotrzebowania na nie. Produkując wcześniej wyroby na magazyn w okresach niskich cen energii można następnie ograniczyć, lub wręcz wyłączyć najbardziej energochłonne węzły produkcyjne. Inwestycja ta przyczynia się również do zagospodarowania większej ilości energii z OZE dostępnych w Krajowej Sieci Elektroenergetycznej.
Dodane przez Gość: Piotr w odpowiedzi na Czy poza inwestycją PCC BD…
Różnorodność w oferowanych produktach i możliwość dostarczania do wielu branż co do zasady wpływa pozytywnie na odporność Grupy na zmieniające się otoczenie. Bez wątpienia dywersyfikacja jest wsparciem naszej działalności, odzwierciedla ją również nasza struktura. W ramach Grupy mamy pięć segmentów sprawozdawczych, według różnych grup wytwarzanych produktów.
Dywersyfikacja w połączeniu z nastawieniem na B+R od lat jest naszym atutem, który się sprawdza.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Czy w obecnej sytuacji…
Aktualnie branża chemiczna w Polsce i Europie stoi przed poważnymi wyzwaniami. Wysokie koszty energii elektrycznej wywierają presję na producentów – w Europie od kilku kwartałów ograniczana jest produkcja chloru i alkaliów, część zakładów czasowo wstrzymuje wytwarzanie, a inne nawet rozważają trwałe zamknięcia instalacji. W odpowiedzi szereg państw UE (m.in. Francja, Hiszpania, Włochy, Czechy i inne), jak już wspomniałem, zaapelowało o specjalne regulacje chroniące strategiczne produkty chemiczne (tzw. Critical Chemicals Act), a europejscy producenci coraz aktywniej korzystają z instrumentów antydumpingowych w obronie rynku przed tanim importem. Poprawa sytuacji branży wymaga zarówno ustabilizowania kosztów (scenariusz trwale niższych cen energii zwiększyłby konkurencyjność europejskich wytwórców i ograniczył napływ produktów z Azji), jak i pobudzenia popytu wewnętrznego, który dla chemii w dużej mierze zależy od kondycji budownictwa oraz motoryzacji. Na razie jednak trudno ocenić, kiedy nastąpi wyraźniejsze ożywienie tych sektorów, co utrzymuje niepewność co do perspektyw całej branży chemicznej.
Jutro w Krakowie rozpoczyna się Kongres Polska Chemia, którego jesteśmy partnerem. Wierzę, że wiele z tematów i wyzwań stojących obecnie przed branżą chemiczną w Polsce i Europie będzie tam dyskutowanych a konkluzje w części mogą okazać się odpowiedzią na tak postawione pytanie.
Dodane przez Gość w odpowiedzi na Jak postrzegacie Państwo…
Dziękuję Państwu za udział w dzisiejszym spotkaniu. Jeśli pojawiłyby się jeszcze dodatkowe pytania, to proszę o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem: ir.rokita@pcc.eu.