Przejdź do treści

udostępnij:

czat_inwestorski_lug

Wyniki finansowe Grupy LUG za I kwartał 2025 r. – relacja z czatu z prezesem zarządu, Ryszardem Wtorkowskim

Kategorie

W piątek, 16 maja 2025 roku odbył się czat inwestorski z Ryszardem Wtorkowskim, prezesem zarządu Grupy LUG. Tematem przewodnim spotkania były wyniki finansowe spółki za I kwartał 2025 roku. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.


 

Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z prezesem zarządu spółki LUG, Ryszardem Wtorkowskim. Spotkanie będzie poświęcone omówieniu wyników finansowych spółki za I kwartał 2025 rok.

Spotkanie rozpocznie się w piątek, 16 maja 2025 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:00

Dzień dobry. Witam serdecznie na kolejnym kwartalnym czacie inwestorskim LUG S.A. Dziś podsumujemy pierwszy okres rozliczeniowy bieżącego roku. Jak zawsze postaram się wyczerpująco odpowiedzieć na Państwa pytania. Zapraszam do ich zadawania.

Gość 16 Maj 2025, 12:05

Panie Prezesie jakie nastroje Panują w branży obecnie? Czy widać jakieś światełko w tunelu?

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:05

Na razie obserwujemy wskaźniki makro, które sugerują, że Polska podniesie się szybciej niż gospodarki zachodnie. Światełkiem z tunelu są zapowiadane inwestycje ze środków z KPO na cele infrastrukturalne i obronnościowe. W ramach oświetlenia wnętrzowego są pewne wąskie segmenty, które również powinny szybciej wykazać się wyższą aktywnością. Jak szybko podniesie się eksport? Nie mam jednoznacznej odpowiedzi ponieważ w III i IV kw. był słabszy od przychodów z rynku krajowego, ale w I kw. br. ta różnica zmniejszyła się. Widzimy większą aktywność klientów na projektach, ale okres wakacyjny zazwyczaj nie sprzyja realizacji projektów i szczytowa faza realizacji inwestycji następuje zazwyczaj od września do grudnia.

Dodane przez Gość w odpowiedzi na

Gość 16 Maj 2025, 12:08

Jak by Pan podsumował wyniki I kwartału 2025? Wszystko zgodnie z założeniami?

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:08

Powiedziałbym, że wyniki są adekwatne do warunków makroekonomicznych, choć skłamałbym gdybym stwierdził, że odzwierciedlają nasze ambicje i są satysfakcjonujące. Kondycja branży oświetleniowej jest wypadkową nowych inwestycji i silnie reaguje na kondycję w przemyśle i budowlance, choć z pewnym przesunięciem czasowym. Oceniłbym, że zarówno negatywne jak i pozytywne skutki widzimy zazwyczaj około dwa kwartały później niż reagują wspomniane sektory gospodarki.

Dodane przez Gość w odpowiedzi na

Gość 16 Maj 2025, 12:11

Dzień dobry, z czego wynikał spadek marży brutto na sprzedaży i jak to się ma do celów strategicznych?

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:11

Nasze przychody w I kw. 2025 r. były w dużej mierze następstwem przetargów wygranych w 2024 roku w ramach programu „Rozświetlamy Polskę”. Jak wiadomo konkurencja, a co za tym idzie presja cenowa była w tych przetargach bardzo duża. Sytuację pogłębiała również presja firm wykonawczych, które cierpiały na brak inwestycji w tym czasie, co wpływało na wzrost konkurencji w postępowaniach przetargowych. W tym czasie za podaż projektów na rynku praktycznie w całości odpowiadał program Rozświetlamy Polskę, dlatego zmuszeni byliśmy obniżyć naszą marżę i zboczyć z dotychczasowego kursu i celu utrzymania marży powyżej 40%. To jednak sytuacja tymczasowa i będziemy dążyć, aby jak najszybciej wrócić na obraną ścieżkę.

Dodane przez Gość w odpowiedzi na

Gość 16 Maj 2025, 12:14

Jaki jest aktualnie poziom przychodów z rynków zagranicznych?

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:14

Udział przychodów z eksportu w I kw. 2025 przewyższył średnią z 2024 roku i wyniósł 49,3%. Natomiast wolumen przychodów wyniósł 26,1 mln zł i był o 11,2% wyższy niż przed rokiem. Względem poprzedniego, IV kw. 2024 r. przychody z eksportu spadły o 5,1%, ale ze względu na cykl naszej branży przychody I kw. zazwyczaj są niższe niż w ostatnim kwartale roku.

Dodane przez Gość w odpowiedzi na

Gość 16 Maj 2025, 12:17

Czy mocny złoty i słaby dolar są w jakiś sposób korzystne dla spółki? Czy na przykład rozważacie zwiększenie zatowarowania w po obecnym kursie?

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:17

Podobnie jak opisywałem w trakcie poprzednich czatów, jako eksporter ze znaczącym udziałem sprzedaży zagranicznej, osłabienie pozycji złotego korzystnie wpływa na poziom generowanych przychodów. Jeśli natomiast mówimy o zwiększeniu zapasów to należy pamiętać, że ponadnormatywne zatowarowanie się zwiększa zapotrzebowanie na gotówkę, co w obecnych okolicznościach nie byłoby korzystne. Nie zmienia to jednak faktu, że słaby dolar jest dla nas zakupowo korzystny, ale tak jak również wspominałem wcześniej, stosujemy tutaj zabezpieczenia walutowe na instrumentach pochodnych.

Dodane przez Gość w odpowiedzi na

Gość 16 Maj 2025, 12:23

Jak realnie wygląda perspektywa przetargowa do końca 2025? Czy jest lepiej niż w 2024?

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:23

Obecnie w kraju przetargów jest mniej niż w 2024 roku, gdy dominowały postępowania w ramach „Rozświetlamy Polskę”, ale inwestycje prywatne zaczynają się aktywizować. Sytuację mogą odwrócić także zapowiadane inwestycje ze środków z KPO. Jeśli natomiast chodzi o państwa tzw. starej Europy to trwające spowolnienie gospodarcze spowodowało duże opóźnienie w realizacji projektów modernizacyjnych zmierzających do ograniczenia zużycia energii, dlatego liczymy, że wraz z poprawą koniunktury, Europa wróci do inwestycji i poziom aktywności przetargowej będzie zdecydowanie wyższy.

Dodane przez Gość w odpowiedzi na

Gość: Analityk55 16 Maj 2025, 12:28

W I kwartale 2025 roku Grupa LUG odnotowała wzrost skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży o 13,3%. Jednocześnie pogorszyły się wskaźniki rentowności na niższych poziomach – marża brutto na sprzedaży spadła, strata operacyjna zwiększyła się, a strata netto wzrosła. Jak Zarząd wyjaśnia tę rozbieżność między pozytywną dynamiką przychodów a spadkiem rentowności? Z czego to konkretnie wynika?

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:28

Tak jak odpowiadałam e poprzednim pytaniu główną przyczyną poziomu marży w I kwartale 2025 oku była silna presja cenowa w przetargach ogłoszonych w ramach przetargów ogłoszonych w ramach programu „Rozświetlamy Polskę”, które stanowiły większość przychodów z rynku polskiego w tym okresie.
Konkurencja jest o tyle trudna, że niskie wymagania niektórych przetargów pozwoliły na uczestnictwo w tych projektach podmiotów, które nie są producentami profesjonalnego oświetlenia a są importerami niskiej jakości produktów pochodzących z Chin. Ponadto w I kw. podejmowaliśmy szereg prac związanych z aktualizacją portfolia z segmentu oświetlenia komercyjnego, co również przełożyło się na zwiększony poziom kosztów ogólnego zarządu. Niska koniunktura starej Europy (strefy Euro) na poziomie 1,2 PKB również nie pozwalała na realizowanie zamierzonych poziomów rentowności.

Dodane przez Gość: Analityk55 w odpowiedzi na

Gość: Analityk55 16 Maj 2025, 12:33

Wśród niezmiennie aktualnych czynników ryzyka oddziałujących na branżę oświetleniową wymienione są m.in. zatory płatnicze i wyzwania płynnościowe. W kontekście odnotowanej straty netto w I kwartale 2025 roku, jakie konkretne działania podejmuje Grupa LUG w celu efektywnego zarządzania ryzykiem zatorów płatniczych i utrzymania stabilnej sytuacji płynnościowej, aby zapewnić stabilność Grupy w średnim i długim okresie? Jaki jest aktualny stan środków finansowych na rachunkach spółki?

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:33

Ryzyko zatorów płatniczych istotnie wzrosło w 2024 roku i utrzymuje się do dzisiaj, ale nie jest to pierwsza taka sytuacja w branży. W 2024 roku zmodyfikowaliśmy i uszczelniliśmy nasze procedury windykacyjne, aby zapewnić większą ściągalność naszych należności. Daje się zauważyć, że w sektorze budowlanym zatory płatnicze stały się bardziej powszechne, niż to występowało dotychczas, dlatego oprócz dalszego uszczelniania naszych procedur windykacyjnych jeszcze bliżej przyglądamy się kondycji finansowej naszych partnerów oraz stosujemy niezbędne zabezpieczenia. Z dużą ostrożnością zarządzamy płynnością finansową całej Grupy, zarówno jeśli chodzi o podejmowanie decyzji kosztowych, jak i inwestycyjnych.

Dodane przez Gość: Analityk55 w odpowiedzi na

Gość: zaniepokojnony 16 Maj 2025, 12:36

Jakie działania prowadzi Grupa aby poprawić rentowność? czy w br możliwe jest osiągnięcie dodatniego wyniku operacyjnego?.

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:36

Wracając do historii funkcjonowania Grupy warto wrócić do wyników I kwartałów lat ubiegłych, gdzie zawsze one były na najniższym poziomie względem kolejnych okresów. Patrząc na rosnące PKB w Polsce i rosnący PMI Unii Europejskiej szacujemy, że kolejne trzy kwartały pozwolą na uzyskanie wyniku dodatniego.

Dodane przez Gość: zaniepokojnony w odpowiedzi na

Gość: Analityk55 16 Maj 2025, 12:37

Czy obniżka stóp procentowych i perspektywa dalszej obniżki mogą być bezpośrednio korzystne dla sytuacji spółki?

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:37

Niezaprzeczalnie obniżka stóp procentowych korzystnie wpływa na poziom kosztów finansowych w Grupie. Liczmy na kolejne kroki luzujące politykę monetarną banków centralnych Polski i Unii Europejskiej.

Dodane przez Gość: Analityk55 w odpowiedzi na

Gość 16 Maj 2025, 12:41

Kiedy możemy spodziewać się, że wyniki się ustabilizują?

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:41

Oczywiście wyniki Grupy LUG są uzależnione od kondycji gospodarek na świecie, a jak wiadomo jest wiele czynników, które wpływają na prognozy i możliwość ich realizacji. Liczę na to, że II połowa roku będzie lepsza, a jesień 2025 pozwoli nam wrócić do satysfakcjonujących wyników.

Dodane przez Gość w odpowiedzi na

Gość 16 Maj 2025, 12:44

Jak wygląda sytuacja fabryki LUG w Argentynie? Pytam w kontekście zapotrzebowania rynku Ameryki Południowej na produkty LUG.

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:44

Reformy, które zachodzą obecnie w Argentynie są terapią szokową, która jednak w średniej i długiej perspektywie czasowej powinna zaktywować tamtejszą gospodarkę i przyczynić się do zwiększenia inwestycji. W kontekście całej Ameryki Południowej jesteśmy obecni również na innych rynkach. Sporo projektów realizujemy na przykład w Peru, przy czym jesteśmy w stanie obsługiwać te kontrakty obecnymi zasobami i na ten moment nie będziemy ich zwiększać w trosce o dyscyplinę kosztową.

Dodane przez Gość w odpowiedzi na

Gość 16 Maj 2025, 12:47

Czy widzicie szansę na jakiś fajny przetarg dla Was w jednym z europejskich miast, podobny do tego warszawskiego? Coś się dzieje w tym temacie?

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:47

Projekt w Warszawie był drugim pod względem wielkości w Polsce. Takie kompleksowe modernizacje całej stolicy kraju nie odbywają się na porządku dziennym. Natomiast zdobyte doświadczenie otwiera nam drzwi do innych dużych projektów. Przykładem jest chociażby modernizacja oświetlenia Hagi, którą realizujemy w 2025 roku. Równocześnie pracujemy nad kilkoma dużymi projektami zagranicznymi, ale nie chciałbym dzielić się szczegółami, bo presja konkurencyjna jest bardzo duża i systematycznie obserwujemy kopiowanie naszych działań ze strony innych polskich podmiotów.

Dodane przez Gość w odpowiedzi na

Gość: Tadeusz Dojerski 16 Maj 2025, 12:51

Jakie były najważniejsze źródła wzrostu przychodów w I kwartale 2025 – czy dominował program „Rozświetlamy Polskę”, czy może kontrakty zagraniczne? Czy da się utrzymać ten pozytywny trend w II kwartale?

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:51

Oczywiście skupialiśmy się w dużej mierze na realizacji wybranych projektów z programy Rozświetlamy Polskę i odegrały one dużą rolę w przychodach I kw. Jednakże jak widać udział sprzedaży eksportowej na poziomie 49,3% wpłynął pozytywnie na wynik marżowy tego okresu. Należy wziąć pod uwagę, że w bieżących kwartałach pracujemy na kolejne dwa-trzy przyszłe kwartały, dlatego na zdobytych kontraktach skupiamy się tylko w obszarze ich jak najlepszej realizacji. W sprzedaży eksportowej I kwartał zdominowany był przez realizacje projektu w Hadze. Jest to istotny dla nas projekt gdyż podobnie jak w projekcie warszawskim użyte zostały całkowicie nowo wdrożone produkty o bardzo wysokiej jakości i wysokich parametrach świetlnych i energetycznych. Odpowiadając na drugą część pytania biorąc pod uwagę tendencję rynkową widzimy wzrost liczby projektów w Polsce i zagranicą, co daje nam nadzieję na uzyskanie dodatniej rentowności w bieżącym roku.

Dodane przez Gość: Tadeusz … w odpowiedzi na

Gość: Tadeusz Dojerski 16 Maj 2025, 12:53

Jakie są dalsze perspektywy programu „Rozświetlamy Polskę” dla LUG?

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:53

Program Rozświetlamy Polskę w kontekście kolejnych projektów jest właściwie zamkniętych realizacja wygranych projektów będzie realizowana w kolejnych kwartałach jednak będzie miał on coraz mniejszy wpływ na przychody naszej Grupy.

Dodane przez Gość: Tadeusz … w odpowiedzi na

Gość: Jurand_ze_Spychowa 16 Maj 2025, 12:54

Panie Prezesie dziękuję za utrzymywanie wysokiej jakości raportów.
Jak zarząd zamierza zmniejszyć zapasy (33 % aktywów obrotowych) i obniżyć wskaźnik [dług netto / EBITDA] > 4×?

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:54

Biorąc pod uwagę potencjalny wzrost przychodów i rosnący poziom projektów musimy utrzymać przynajmniej dotychczasowy poziom zapasów magazynowych, aby zrealizować i obsłużyć bieżący portfel zleceń. Wpłynie to jednak na zwiększenie rotacji zapasów, a tym samym dodatnie wpłynie na poprawę płynności finansowej, a także na poprawę wskazanego parametru.

Dodane przez Gość: Jurand_z… w odpowiedzi na

Gość: Jurand_ze_Spychowa 16 Maj 2025, 12:56

Jak dobrze rozumiem to krajowe projekty realizowane są na niskiej marży.
Czy ten problem dotyka też kontraktów zagranicznych?

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:56

Jak można wywnioskować z moich poprzednich odpowiedzi i danych finansowych kontrakty zagraniczne poprawiaja poziom rentowności i paradoksalnie dotyczy to przed wszystkich rynków starej Europy. Z tego też względu poprawa koniunktury na tym obszarze poprawiłaby wyniki naszej Grupy.

Dodane przez Gość: Jurand_z… w odpowiedzi na

Gość 16 Maj 2025, 12:58

Czy LUG może jakoś skorzystać na zwiększonych inwestycjach w branży zbrojeniowej?

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 12:58

Obserwujemy znaczący przyrost inwestycji związanych z branżą zbrojeniową i jest ona dla nas w znaczącym kręgu zainteresowania. Biorąc pod uwagę naszą umiejętność szybkich customizacji, a także projektowania nietypowych rozwiązań chcemy tą kompetencją zainteresować wyżej wymienioną branżę.

Dodane przez Gość w odpowiedzi na

Gość 16 Maj 2025, 13:00

Rząd co jakiś czas chwali się poziomem zakontraktowania środków z KPO - teraz to już chyba ponad 90 mld zł. Kiedy te pieniądze, wg Pana doświadczenia, zaczną trafiać do branży budowlanej, w tym do Was?

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 13:00

Jako organizacja wciąż nie odczuwamy wpływu środków z KPO na polską gospodarkę. Biorąc pod uwagę, że środki te w najbliższym czasie muszą się pojawić daje nam to perspektywę znaczącego wzrostu przychodu i rozwoju naszej Grupy.

Dodane przez Gość w odpowiedzi na

Ryszard Wtorkowski 16 Maj 2025, 13:01

Dziękuję za dzisiejsze spotkanie. Było wiele pytań, ale mam nadzieję że udało mi się rzeczowo na nie odpowiedzieć. Życzę Państwu dobrego weekendu i zachęcam do głosowania w niedzielę. Do zobaczenia w kolejnym kwartale.

udostępnij: