Lokalizowanie trendów za pomocą średnich kroczących
Pierwszy raz w historii dokładną definicję trendu podał Charles Dow, tworząc podwalinę współczesnej analizy technicznej. Więcej na ten temat można przeczytać w dziele o teorii Dowa oraz darmowym ebooku. W poniższym artykule skupię się na wyszukiwaniu trendów za pomocą średnich kroczących. Wyróżnię trzy podstawowe metody, które można w tym celu zastosować.
Są trzy metody lokalizowania trendu za pomocą średnich kroczących. Przyjrzyjmy się im teraz bliżej.
Lokalizowanie trendu za pomocą średniej 50-okresowej
Tak jak już pisałem we wcześniejszych artykułach średnia krocząca jest uważana za wskaźnik podążający za trendem. W związku z tym wybierając średnią w dowolnym okresie można lokalizować trend w bardzo prosty sposób. Wystarczy do tego wybór dowolnego okresu średniej. Ja dla przykładu zdecyduję się na moją ulubioną średnią 50-okresową na wykresie dziennym. Skoro średnie kroczące uważane są za wskaźnik podążający za trendem to niejako z definicji można wywnioskować, że przełamanie średniej przez kurs giełdowy w górę powinno być uznane za sugestię trendu wzrostowego, natomiast przełamanie średniej w dół jako sugestię trendu spadkowego. Do celów analizy specjalnie wybrałem spółkę Prokom, która często zmienia swój trend średnioterminowy. Mimo, że z premedytacją wybrałem spółkę bardzo zmienną to stosując się do prostej zasady, że jeżeli kurs przebije średnią 50 dniową w górę jest to sygnał kupna (strzałka z literką K na wykresie), a ponowne przebicie średniej 50 dniowej w dół jest sygnałem sprzedaży (strzałka z literką S na wykresie) to jak widać zarobić można było całkiem spore pieniądze. System wygenerował 4 średnioterminowe transakcje przynoszące od kilkunastu do kilkudziesięciu procent i około 5 transakcji przynoszących między 0 a 5%. Właściwie się czasami zastanawiam, dlaczego tak mało inwestorów stosuje tego rodzaju metody. Zamiast tego wolą przesiadywać na różnego rodzaju forach internetowych i portalach z newsami szukając informacji na temat rzekomo genialnych spółek, które będą mocno rosnąć w najbliższym czasie. Prawdziwe pieniądze na giełdzie zarabia się jednak konsekwencją i cierpliwością. Spójrz teraz na ten sam wykres z tym, że z naniesioną średnią 100 dniową: Jak widać sytuacja wygląda jeszcze lepiej spółka wygenerowała tym razem mniej mylnych sygnałów i pozwoliła na przeprowadzenie trzech bardzo zyskownych transakcji. Oczywiście ta metoda zdecydowanie lepiej się sprawdza w spółkach przebywających w długim trendzie wzrostowym i tylko dlatego, żeby pobudzić Twoją wyobraźnię jak ta metoda może być zyskowna zaprezentuję wykres PKO BP z naniesioną średnią 100 dniową i zaznaczonymi sygnałami. Pozostawię to bez komentarza. Wnioski możesz wyciągnąć sam... Przejdźmy teraz do drugiej metody lokalizowania trendu.Określanie kierunku trendu za pomocą kierunku średniej
Ta metoda jest najbardziej skuteczna, gdy stosuje się średnie dłuższych okresów od 50 w górę. Założenia są proste:- Gdy średnia rośnie, mamy do czynienia z trendem rosnącym i trzymamy akcje do czasu aż średnia nie zacznie opadać.
- Gdy średnia opada, mamy do czynienia z trendem spadkowym i wstrzymujemy się od zakupów.
- Gdy średnia kieruje się w bok mamy do czynienia z konsolidacją i dopiero kierunek ruchu średniej z konsolidacji pokaże, w którą stronę jest trend.
Rozpoznawanie trendu za pomocą położenia średnich względem siebie
Na zakończenie przedstawię trzecią metodę rozpoznawania trendów za pomocą średnich kroczących. Ostatnia metoda którą chcę zaprezentować w tym artykule nie może być traktowana jako system inwestycyjny. Jest to bardziej informacja którą nam wysyła rynek i która powinno się słuchać. W celu zobrazowania metody na każdy prezentowany wykres nałożę 3 średnie 10, 20 i 50 dniową. Założenia metody są bardzo proste:- Trend spadkowy jest wtedy gdy obydwie średnie mniejszych okresów 10 i 20 są poniżej średniej 50 dniowej, przy czym z najbardziej niedźwiedzią sytuacją mamy do czynienia gdy średnia 50 dniowa jest najwyżej potem średnia 20 i na końcu 10 dniowa.
- Trend rosnący jest analogicznie na odwrót gdy średnia 10 i 20 dniowa są powyżej 50 dniowej. Najlepszą sytuacją dla trendu jest gdy na samej górze znajduje się średnia 10 dniowa potem 20 i na końcu 50 dniowa.
- W wypadku gdy średnie się przecinają i kierują się płasko występuje konsolidacja.