Import danych intraday do oprogramowania Fibotrader
W poniższym artykule przedstawię jak zupełnie za darmo zaimportować do oprogramowania Fibotrader dane intraday (w formacie mniejszym niż dzienny). Wiele inwestorów ma z tym problemy, więc postaram się zaprezentować sztuczkę, która pomoże obejść problem polegający na braku tego typu danych w formacie txt, który można importować do darmowej wersji oprogramowania.
Rozpocznijmy od przeanalizowania problemu. Aby mieć dostęp do wykresów o mniejszym rozkładzie niż dzienny potrzebujemy odpowiednie dane. W wypadku oprogramowania Fibotrader najlepiej, aby były w formacie txt żeby można było je zaimportować do wersji bezpłatnej. Niestety nie udało mi się do tej pory znaleźć tego typu danych i po pytaniach strefowiczów wiem, że nie jestem osamotniony. Najpopularniejszym formatem, w którym dostępne są dane intraday z polskiej giełdy jest prn. Niestety za import tego typu danych do Fibotradera trzeba zapłacić. W związku z tym do obejścia tego problemu należy wykonać sztuczkę polegającą na konwersji danych z formatu prn na txt. Na początek pobierzmy dane, na których będziemy pracować. Proponuje w tym celu skorzystać z tego linku: http://bossa.pl/pub/intraday/mstock/. W katalogach strony można znaleźć dane intraday z notowaniami wszystkich spółek GPW oraz indeksami i instrumentami pochodnymi.
Z racji tego, że najczęściej z danych w formacie intraday korzystam w wypadku analizy kontraktów, dlatego pozwolę sobie przykładowo zaprezentować sposób zaimportowania danych giełdowych dla kontraktu FW20H8. W tym celu wchodzę do katalogu "fut" z powyżej prezentowanej strony i otrzymuję następującą podstronę.
W tym momencie pobieram dane intraday z wybranej przeze mnie serii, klikając na zaznaczony link. W katalogu znajdują się notowania intraday dla opcji i kontraktów obecnych serii jak i historycznych. Wystarczy odszukać jaki instrument nas interesuje i pobrać jego dane z odpowiedniego katalogu. Pobrane dane zapisujemy w wydzielonym folderze na dysku naszego komputera i następnie je rozpakowujemy. W moim przypadku w stworzonym przez siebie folderze mam plik FW20H8.prn.
Teraz należy skonwertować ten plik na format tekstowy (z rozszerzeniem txt). W tym celu należy skorzystać z całkowicie darmowego narzędzia "The Downloader". Oprogramowanie można pobrać na przykład ze strony http://stooq.pl/bazy/dane.html.
Klikamy na zaznaczony link aby go pobrać. Następnie rozpakowujemy plik w nowym folderze i przyciskamy plik instalujący oprogramowanie. Od tej pory oprogramowanie uruchamiamy wchodząc do folderu na dysku C "Program Files" następnie "Equis" i "The Downloader", tak jak przedstawione zostało to na obrazku poniżej.
Jeżeli będziesz miał zamiar często importować dane intraday to proponuję Ci zrobić skrót do tego oprogramowania na pulpicie. Następnym krokiem po uruchomieniu oprogramowania jest wciśnięcie ikony z dwoma połączonymi ze sobą folderami.
Po przyciśnięciu przycisku pojawi się następujące okienko.
W tym momencie w pierwszej jego części (pole "Source") wybieramy z listy "File type" pozycję "ASCII Text" oraz za pomocą przycisku "Browse" wskazujemy na pobrany przez nas wcześniej plik prn. W kolejnej części "Destination" również wybieramy "ASCII Text" w polu "File type" oraz wybieramy miejsce, do którego chcemy zapisać skonwertowany plik, wciskając przycisk "Browse" na samym dole.
W polu "Nazwa pliku" wpisujemy nazwę jaką chcemy, aby miał nasz plik. W moim przypadku jest to FW20H8. Ważne aby w części zapisz jako wybrać rozszerzenie TXT. Następnie przyciskamy "Zapisz" i przyciskamy "OK" w kolejnym okienku. Program rozpocznie konwersję pliku, w efekcie której otrzymamy następującą informację:
Oznacza to, że konwertowanie powiodło się. W wyniku konwersji w folderze, do którego skonwertowaliśmy dane mamy plik w formacie txt z danymi indtraday. W moim przypadku ma on wielkość ponad 4 megabajtów.
W tym momencie możemy już dokonać importu danych bezpośrednio do Fibotradera, uruchamiając oprogramowanie QuoteMan.
W części "Files to import" wybieramy właśnie przez nas skonwertowany plik i zaznaczamy format intraday. Wybieramy również miejsce, gdzie chcemy zapisać dane. W moim przypadku jest to folder "Akcje". Następnie klikamy na start i pojawia się następne okienko.
Dla pewności sprawdzamy w nim czy kolejność zapisu dat i godzin zgadza się z tym z danych. Uwaga w części odpowiadającej za godzie (Time) należy dodać na końcu "ss" (sekundy). Jeżeli wszystko jest ok, przyciskamy start i dokonujemy importu danych. W ten oto sposób mogę oglądać kontrakt w rozkładzie godzinowym wybierając z folderu "Akcje" instrument FW20H8.
Na zakończenie uwaga. W wypadku, gdyby po wyborze instrumentu na wykresie wyświetlał się brak danych. Należy wejść w menu "Chart manager" następnie "Preferences" i "Chart". Na ekranie pojawi się poniższe okienko.
W zakładce "Default values" proszę zwiększyć ilość dni importowanych do wykresów intraday. Ja dla przykładu wstawiłem wartość 300 (dni). Teraz w analogiczny sposób można zaimportować dane dla dowolnego instrumentu finansowego z Warszawskiej giełdy, pobierając odpowiednie dane ze strony http://bossa.pl/pub/intraday/mstock/.
Pozdrawiam i życzę dużych zysków,
Paweł Biedrzycki