Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 1 marca [codziennie o 7.00 rano]. Chiny zdominowały rynek kobaltu – kluczowego metalu dla elektromobilności; są nowi prezesi Tauronu i PSE; Sołowow zabiera głos ws. SMR-ów

Informacja dnia

Kobalt, kluczowy metal, niezbędny do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych, stoi w obliczu rekordowej nadwyżki, a sytuacja ma się utrzymać aż do 2028 roku.

W 2023 roku produkcja kobaltu wzrosła o aż 17 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, co spowodowało zalanie rynku. To zjawisko wydarzyło się w momencie, gdy globalny popyt na pojazdy elektryczne zaczął wykazywać wyraźne spowolnienie.

Prognozy wskazują, że rynek będzie zdominowany przez nadpodaż aż do 2028 roku, szczególnie w wyniku aktywności chińskiego producenta CMOC w Demokratycznej Republice Konga.

Wzrost produkcji metalu w tym rejonie prawdopodobnie jeszcze bardziej wzmocni globalną dominację Chin w produkcji i ustalaniu cen tego metalu, szeroko stosowanego w elektronice, samochodach elektrycznych i przemyśle lotniczym.

Nadwyżka kobaltu z kopalniach CMOC w środkowoafrykańskim kraju przyczyniła się do obniżenia średniej rocznej ceny metalu o połowę, osiągając poziom 15,10 USD w 2023 roku. Jest to najniższa średnia roczna cena od 2016 roku. 

CMOC zanotował wzrost produkcji w swoich dwóch kopalniach w Demokratycznej Republice Konnga o imponujące 172 procent w ubiegłym roku, co pozwoliło mu wyprzedzić Glencore i stać się największym producentem kobaltu na świecie. 

Nagłówki warte uwagi

 

X files 

Rekalkulacja taryfy dla gospodarstw domowych przez URE przy uwzględnieniu spadających cen CO2 może złagodzić odmrażanie cen energii w lipcu.

udostępnij: