Przejdź do treści

udostępnij:

Świece Japońskie – Zasłona ciemnej chmury oraz formacja przenikania na GPW

Udostępnij

Inwestowanie na giełdzie w oparciu o zasłonę ciemnej chmury oraz formacje przenikania – świece japońskie, które z dużym prawdopodobieństwem zwiastują zwrot na rynku

Niektóre świece japońskie należą do grupy bardzo silnych formacji zwrotnych. Formacja przenikania oraz zasłona ciemnej chmury to dwie z pośród nich. Ich skuteczne lokalizowanie może owocować zwiększonym prawdopodobieństwem osiągania zysków z transakcji swift tradowych (średnioterminowych). Prawdziwa siła tych formacji świec japońskich podobnie jak w wypadku objęcia hossy oraz bessy wywodzi się ze zjawiska hook trade, o którym już wielokrotnie wcześniej pisałem. Oczywiście obydwie formacje są stosunkowo popularnymi strukturami składającymi się z dwóch świec. Można znaleźć sporo informacji na ich temat w literaturze oraz internecie. Nie można jednak spotkać odpowiedzi z czego właściwie wynika ich duża skuteczność. Dlatego właśnie inwestorzy nie rozumiejąc istoty struktury wielokrotnie błędnie rozpoznają wspomniane formacje, co prowadzi w konsekwencji do strat. Dzieje się tak, ponieważ nie wiedzą, że rzeczywista skuteczność formacji płynie z wystąpienia w ramach struktury zjawiska hook trade! Hook jest niezbędny, abyśmy mogli w ogóle dyskutować, czy miała miejsce na rynku jedna z opisywanych tutaj formacji. Zacznijmy jednak od podstaw. Przyjrzymy się teraz na czym polegają obie formacje.

Formacja przenikania

 

stosunkowo dużym korpusem (kolor i wielkość jest konieczna) oraz drugiej białej o równie proporcjonalnie dużym korpusie. Zwróć uwagę, że biała świeca jest niczym innym jak wzrostowym hook trade! Dlatego do prawidłowego rozpoznania formacji przenikania niezbędne jest otwarcie drugiej świecy luką poniżej zamknięcia poprzedniej, a następnie wyciągnięcie kursów na zamknięcie dnia powyżej lub do połowy korpusu pierwszej świecy (czerwona linia). Wielkość luki powinna wynosić przynajmniej 20% świecy czarnej.

Zasłona ciemnej chmury

Jest to oczywiście formacja zapowiadająca z dużym prawdopodobieństwem zwrot na rynku w dół, zwłaszcza po dłużej postępujących wzrostach. Dlatego w związku z tym formacja wygląda dokładnie odwrotnie do formacji przenikania. Analogicznie, składa się w związku z tym z dwóch świec, pierwszej białej ze stosunkowo dużym korpusem (kolor i wielkość jest konieczna) oraz drugiej czarnej o równie proporcjonalnie dużym korpusie. Zwróć uwagę, że czarna (druga ) świeca jest niczym innym jak spadkowym hook trade! Podobnie jak w poprzednim przypadku, tak i tutaj do prawidłowego rozpoznania formacji przenikania niezbędne jest otwarcie drugiej świecy luką powyżej zamknięcia poprzedniej, a następnie obniżenie kursów na zamknięcie dnia poniżej lub do połowy korpusu pierwszej świecy (czerwona linia). Wielkość luki powinna wynosić przynajmniej 20% korpusu białej świecy. Podobnie jak w wypadku formacji objęcia hossy oraz bessy prezentowane formacje występują na rynku niezwykle rzadko. Dzieje się tak oczywiście ze względu na to, że do ich powstania niezbędny jest hook trade. Dlatego właśnie pojawienie się tych formacji zwłaszcza po dłuższym ruchu wzrostowym lub spadkowym może zapowiadać z bardzo dużym prawdopodobieństwem zwrot na rynku. Przyjrzyjmy się teraz kilku przykładom wystąpienia formacji przenikania oraz zasłony ciemnej chmury na wykresach indeksu WIG20 oraz kilku spółek z warszawskiej giełdy.

Formacja przenikania

WIG20: sierpień 2007, wykres dzienny

WIG20: sierpień 2007, wykres dzienny

Dokładnie 16 i 17 sierpnia 2007 na indeksie największych spółek GPW po kilku tygodniach spadków rynek narysował formację przenikania, która rozpoczęła kolejną falę wzrostową, zakończoną w konsekwencji nowym historycznym szczytem.

WIG20: styczeń-luty 2008, wykres dzienny

WIG20: styczeń-luty 2008, wykres dzienny

Sesje z 21 oraz 22 stycznia 2008 po kilku tygodniach spadków przyniosły kolejną formację przenikania na indeksie największych spółek. Tym razem jednak zamknięcie świecy hook tradowej wypadło dokładnie na połowie poprzedzającej ją czarnej świecy. W wyniku tego doszło do odreagowanie silnej fali spadkowej.

Stalprodukt: styczeń-luty 2008, wykres dzienny

Stalprodukt: styczeń-luty 2008, wykres dzienny

Papier w prezentowanym okresie długoterminowo znajdował się w trendzie wzrostowym. W ramach trendu wzrostowego w krótkim terminie przez połowę stycznia i prawie cały luty kurs poruszał się w konsolidacji aż do pojawienia się formacji przenikania w dniach 27-28 lutego 2007. Od tego momentu na wykresie spółki doszło do eksplozji wzrostów.

Zasłona ciemnej chmury

Agora: styczeń-czerwiec 2007, wykres dzienny

Agora: styczeń-czerwiec 2007, wykres dzienny

Jak widać na wykresie powyżej, po silnej kilkutygodniowej fali wzrostowej na sesjach z 5 i 10 kwietnia 2007 na wykresie papieru doszło do narysowania pięknej formacji zasłony ciemnej chmury która rozpoczęła korektę ostatniej dynamicznej fali wzrostowej. Poniżej zamieszczam jeszcze dwa przykłady wystąpienia na spółkach z GPW formacji zasłony ciemnej chmury.

TIM: kwiecień-sierpień 2007, wykres dzienny

TIM: kwiecień-sierpień 2007, wykres dzienny

Po silnej fali wzrostowej na sesjach z 15 i 16 czerwca 2007 kurs spółki narysował klasyczną formację zasłony ciemnej chmury, od której rozpoczęła się niekończąca się fala przeceny na papierze. Zwracam uwagę, że tydzień przed wystąpieniem opisywanej formacji rynek narysował formację objęcia bessy.

Sygnity: sierpień-listopad 2007, wykres dzienny

Sygnity: sierpień-listopad 2007, wykres dzienny

Sesje z 3 oraz 4 września 2007 po fali wzrostowej przyniosły na spółce formację zasłony ciemnej chmury, która zakończyła dynamiczną korektę wzrostową na papierze.

Podsumowanie

Zarówno formacja przenikania jak i zasłona ciemnej chmury są skutecznymi formacjami zwrotnymi. Chyba wystarczająco dokładnie zaprezentowałem ich istotę. Ze względu na to, że do ich powstania wymagany jest hook trade występują bardzo rzadko. Jak widać, opisywane formacje można z sukcesem wykorzystywać zarówno w wypadku inwestowania w spółki jak i kontrakty terminowe. Generalnie skuteczność formacji jest zdecydowanie wyższa po dłużej trwającej fali wzrostowej lub spadkowej. Wystąpienie na wykresie tej formacji powinno być silnym sygnałem ostrzegawczym o możliwości wystąpienia zwrotu na rynku. W połączeniu z innymi narzędziami analizy technicznej formacje te dają wielkie prawdopodobieństwo na skuteczne transakcje krótko i średnioterminowe.

Pozdrawiam i życzę dużych zysków,

Paweł Biedrzycki

 

Udostępnij